MENU
klinika

Një raketë e re?

Koreja e Veriut ka një “dhuratë Krishtlindjeje” për SHBA-në

20.12.2019 - 19:35

SHBA po monitorojnë nga afër Korenë e Veriut për një raketë të paralajmëruar, “dhuratë të Krishtlindjes”.

Masa do të shtonte tensionet në rajon.

Ajo gjithashtu do të ishte një goditje e madhe për një nga qëllimet kryesore të politikës së jashtme të Donald Trump, i cili synonte të bindtte Korenë e Veriut në bisedime të hiqte dorë nga arsenai i saj bërthamor.

Në fillim të këtij muaji, regjimi autoritar kreu ato që SHBA tha që ishin thjesht teste.

Zyrtarët kanë frikë se kjo mund të sinjalizojë fillimin e mundshëm të një rakete balistike ndërkontinentale (ICBM) në ditët ose javët e ardhshme.

Pyongyang tha në fillim të dhjetorit se i takonte Uashingtonit të vendosë se çfarë “dhurate për Krishtlindje” do të marrë.

Samitet historike të Donald Trump me Kim gjatë dy viteve të fundit nuk kanë arritur të bëjnë asnjë përparim.

Megjithë një angazhim të përbashkët “për të punuar drejt  të plotë të Gadishullit Korean”, negociatat u ndërprenë pasi SHBA refuzoi kërkesat e Koresë së Veriut për lehtësimin e sanksioneve në këmbim të një dorëzimi të pjesshëm të raketave të tij bërthamore.

Victor Cha, një ekspert nga Korea në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, tha se kjo mund të jetë një provë e një rakete balistike në det ose një rakete me lëndë djegëse të ngurta, e cila do t’i jepte SHBA ose të tjerëve më pak kohë për t’u përgatitur.