MENU
klinika

Deklarata befasuese e presidentit francez

Turqia po bashkëpunon me ISIS?!

04.12.2019 - 09:05

Presidenti i Francës Emmanuel Makron ka akuzuar Turqinë për bashkëpunim me aleatët e Shtetit Islamik.

“Grupet terroriste janë një armik i zakonshëm sot. Më vjen keq të them që ne nuk kemi të njëjtin përkufizim të terrorizmit, “tha Macron në një konferencë shtypi që mbajti me presidentin e SHBA Donald Trump.

“Kur shikoj Turqinë, ata janë duke luftuar kundër atyre që luftuan krah për krah me ne kundër ISIS-it, dhe ndonjëherë ata janë duke punuar me aleatët e ISIS-it”, tha presidenti francez.

Macron gjithashtu hodhi poshtë thirrjen e Trump që Parisi të sjellë luftëtarët e tij të huaj në shtëpi, duke thënë se kjo nuk është prioritet.

kolana e librave

Ai tha se fokusi duhet të jetë në zgjidhjen e problemit të Shtetit Islamik, i cili ende nuk është mposhtur.

Trump tha se po mendon të vendosë sanksione ndaj Turqisë për blerjen e sistemit raketor rus, duke akuzuar paraardhësin e tij se Ankarasë nuk ia ka shitur sistemin e raketave amerikane.

“Ne po flasim për këtë,” u tha Trump gazetarëve.

“Siç e dini, Turqia dëshironte të blinte sistemin tonë ‘Patriot’ dhe administrata (ish-presidenti amerikan Barack Obama) nuk ua lejoi. Ata ia lejuan vetëm kur  ishin gati për të blerë një sistem tjetër”, tha presidenti amerikan.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Arrestimi që tensionoi marrëdhëniet

Erdogan ‘shuplakë’ Trumpit:Jemi të pavarur!

Flet ish-ambasadori

BE zhgënjehet nga Turqia…