MENU
klinika

Ambiciet e Putinit

“Vdekja është mënyra e vetme për të hequr qafe një tiran”

16.12.2019 - 16:56

Çfarë dëshiron Vladimir Putin? Është e vështirë të kuptosh shumë nga fytyra e tij. Despoti rus buzëqesh rrallë, flet pak dhe ruan intimitetin e tij aq egërsisht sa pothuajse asgjë nuk dihet për vajzat e tij përveç emrave të tyre.

Sidoqoftë, ne mund të nxjerrim një ose dy konkluzione nga ato që dimë për vendin e tij në botë.

Putini qeveris vendin më të madh në planet. Vërtetë, mund të mos ketë një ekonomi shumë e suksesshme, PBB-ja e Rusisë është e ngjashme me atë të Meksikës ose Spanjës, por megjithatë konsiderohet si një fuqi e madhe.

Putin është një autokrat i padiskutueshëm, i cili zotëron fuqitë arbitrare të një cari të shekullit të 18-të. Ai gjithashtu raportohet të jetë njeriu më i pasur i gjallë.

Në fakt, ai nuk duket se do të largohet së shpejti nga posti.

Siç tha politikani anglez, Sir Thomas More 500 vjet më parë, “Sola mors tyrannicida est”: Vdekja është mënyra e vetme për të hequr qafe një tiran.

Duhet ta kemi parasysh këtë, duke parë lëvizjet e fundit për sa i përket paqes në Ukrainë.

Të dyja palët janë takuar për bisedime për herë të parë që nga viti 2016. Unë them “të dyja palët” sepse, Moska ende pretendon se kjo është një mosmarrëveshje midis shumë ukrainasve, shumë prej të cilëve ndodh që të marrin mbështetje nga vullnetarët rusë.

Putini negocioi me homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelensky. Të dy presidentët shoqëroheshin nga liderët francezë dhe gjermanë, Emmanuel Macron dhe Angela Merkel.

Shumë në Ukrainë argumentojnë se Zelensky ishte një personazh rus.

Por a do të bëjë ai mjaftueshëm për t’i bindur rusët të tërhiqen?

Kjo varet nga motivet e Putinit. Mendimi im është se plaku i KGB-së nuk ka asnjë interes për paqen. Ajo që ai dëshiron është të qëndrojë në pushtet.

Dhe konfliktet e vazhdueshme janë edhe më të mira për të.

Autokratët varen nga opinioni publik. Ata mund të mos duhet të shqetësohen për zgjedhjet, por ata kanë nevojë për një masë të mbështetjes publike për regjimet e tyre.

Putini e di se si të përdorë konfliktet me të huajt për të përmirësuar pozicionin e tij, duke i mbajtur votuesit rusë në një gjendje ankthi të vazhdueshëm.

Politika e jashtme ruse drejtohet nga imperativat e brendshme politike.

Të gjithë e shohim botën përmes lenteve tona. Pikëpamja amerikane e konfliktit Rusi-Ukrainë është e ndikuar nga afera e Hunter Biden, skandali i Manafort dhe, padyshim, hetimi.

Megjithatë, ne mund ta mashtrojmë Putinin, ta bëjë të heqë sanksionet, ta ftojmë të ribashkohet në G-8 dhe ta detyrojë të bëjë lëshime në Ukrainë.

Por në fund të fundit, asnjë prej tyre nuk do ta bëjë atë të sillet ndryshe.

Nga Washington Examiner