MENU
klinika

Çfarë deklaron Zaev?

M. e Veriut, opozita do anulojë Marrëveshjen e Prespës?

21.01.2020 - 13:10

Ish-kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka akuzuar liderin e opozitës maqedonase, Hristijan Mickovski se po rrezikon stabilitetin dhe të ardhmen euroatlantike të Maqedonisë së Veriut me kërcënimet për anulimin e Marrëveshjes së Prespës nëse fiton zgjedhjet parlamentare të 12 prillit.

Zaev tha se anulimi i Marrëveshjes së Prespës me Greqinë për çështjen e emrit, do ta kthente Maqedoninë e Veriut 25 vjet mbrapa.

Maqedonia e Veriut, – tha Zaev- paskësaj jo vetëm që nuk do të pranohej në NATO por do të mbetej edhe jashtë Bashkimit Europian.

kolana e librave

Ish kryeministri maqedonas tha gjithashtu se “Pa Marrëveshjen e Prespës Maqedonia do të humbiste mbështetjen e partnerëve strategjikë, do të riktheheshin bllokadat nga ana e Greqisë si dhe do të kemi paqëndrueshmëri të brendshme dhe rreziqe për konflikte”.

Zaev i bëri thirrje Mickoskit dhe VMRO-DPMNE-së që të ndalojë me tezat e rrezikshme dhe manipuluese për rrëzimin ose ndryshimin e marrëveshjes, duke thënë se pa Marrëveshjen e Prespës nuk do të ketë të ardhme për Maqedoninë.