MENU
klinika

Nga The New York Times

Pas vrasjes së Soleimanit, “ringjallet” ISIS?!

14.01.2020 - 17:15

Në vitin 2016, Donald Trump, asokohe kandidat për president, e përshkroi Barack Obama si “themeluesin e ISIS”.

Shteti Islamik është dobësuar shumë që nga kulmi i tij në 2015, kur kontrollonte një territor me përmasat e Britanisë, por vrasja e Gjeneralit iranian Qassim Suleimani mund të ketë përgatitur rikthimin e grupit.

Ashtu si pushtimi i gabuar amerikan në Irak në 2003 rigjallëroi Al Kaedën, rreth 17 vjet më vonë, kjo situatë mund të bëjë akoma të njëjtën gjë për Shtetin Islamik.

Duke përdorur grupet e milicisë që ai kultivoi dhe kontrolloi, ai ishte përgjegjës për vdekjen e qindra ushtarëve të koalicionit në fund të viteve 2000 dhe fillim të vitit 2010.

Por lufta në Lindjen e Mesme është shumë komplekse.

Së pari, dhe më e dukshme, ndikimi amerikan në Irak tani po pakësohet.

6,000 trupat amerikane në vend kanë ndryshuar fokusin e tyre për të mbrojtur amerikanët në Irak, në vend që të luftojnë Shtetin Islamik ose të trajnojnë forcat irakiane për ta bërë këtë. Aleatët amerikanë përfshirë Gjermaninë dhe Britaninë kanë filluar tërheqjen e forcave të tyre nga vendi, ndërsa Koalicioni për të mposhtur ISIS-in ka pezulluar aktivitetet e tij pa ndonjë datë të caktuar për rifillimin.

Së dyti, kaosi kërcënon stabilitetin e Irakut. Teherani iu përgjigj sulmit ndaj gjeneralit Suleimanit me sulme raketash në dy baza ushtarake të drejtuara nga Amerika javën e kaluar. Por nuk ka të ngjarë që ky do të jetë fundi i hakmarrjes së Iranit.

Irani ka shumë të ngjarë të punojë për t’i dëbuar Shtetet e Bashkuara nga Iraku.

Një konflikt midis forcave iraniane dhe Shteteve të Bashkuara do të dëmtojë strukturat e brishta qeverisëse në Irak, duke krijuar një vakum të energjisë për të shfrytëzuar Shtetin Islamik.

E treta, dhe mbase më e keqja, vdekja e gjeneralit Suleimani paraqet akoma më shumë sektarizëm në Irak.

Votimi parlamentar më 5 janar për të dëbuar trupat amerikane kaloi fuqinë e votave nga ligjvënësit shiitë; anëtarët e Parlamentit që përfaqësojnë fraksionet e tjera kryesore të Irakut, Kurdët dhe Arabët Suni, abstenuan.

Duke pasur një mbështetje në atë mënyrë më parë, Shteti Islamik nuk do të hezitojë ta bëjë këtë përsëri, duke patur parasysh mundësinë.

Për më tepër, reagimi iranian ndaj vrasjes së gjeneralit Suleimani ka të ngjarë të përfshijë të përkeqësojë konfliktin e tij me Arabinë Saudite.

Si të gjitha grupet terroriste, Shteti Islamik merr energji nga kaosi dhe ndarja. Vrasja e gjeneralit Suleimani premton. Shteti Islamik ka ende xhepa të thellë, bashkëpunëtorë në të gjithë botën dhe një aftësi për rekrutim.

Vdekja e gjeneralit Suleimani do t’i bëjë udhëheqësit e saj të fërkojnë duart.

Dëmi është bërë. Pa ulje të tensioneve, një ringjallje xhihadiste tani mund të jetë e pashmangshme.

Ali H. Soufan është ish-agjent special i FBI dhe autori, së fundmi, i “Anatomia e Terrorit: Nga Vdekja e Bin Ladenit deri tek Ngritja e Shtetit Islamik”.

Përkthyer dhe përshtatur nga The New York Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN