MENU
klinika

Nga The New York Times

SHBA nuk duhet ta lërë Ukrainën në ‘kthetrat’ e Rusisë!

27.01.2020 - 19:16

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, po përgatitet të takohet me Presidentin Volodymyr Zelensky të Ukrainës në Kiev këtë javë, dhe raportohet se ka pyetur: “A i intereson Amerikës Ukraina?”

Ja pse përgjigja duhet të jetë po: Ukraina po mbron veten dhe Perëndimin nga sulmi rus. Nëse Ukraina ka sukses, ne kemi sukses.

Marrëdhënia midis Shteteve të Bashkuara dhe Ukrainës është thelbësore për sigurinë tonë kombëtare, dhe amerikanët duhet të kujdesen për Ukrainën.

Rusia është duke luftuar një luftë kundër Ukrainës, Evropës dhe Shteteve të Bashkuara. Kjo luftë ka shumë përbërës: agresion ushtarak të armatosur, furnizim me energji, sulme në internet, dezinformim dhe ndërhyrje zgjedhore.

Në secilën prej këtyre fushave të betejës, Ukraina është çështje kryesore.

Gjatë 12 orëve të vizitës sime të fundit, në nëntor, një ushtar ukrainas u vra dhe një tjetër u plagos. Që nga pushtimi i rusëve në 2014, 14,000 ukrainas kanë vdekur në këtë luftë.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tanë mbështesin Ukrainën në këtë luftë duke siguruar forcat e armatosura të Ukrainës me armë, trajnime dhe mbështetje.

Në fushën e betejës energjetike, Kremlini po përpiqet të anashkalojë Ukrainën dhe të rrisë varësinë gjermane dhe evropiane nga Rusia duke shpenzuar miliarda në një tubacion të panevojshëm me gaz natyror nënujor, një projekt politik në thelb.

Kongresi në fund të vitit të kaluar miratoi sanksione ndaj kompanive që përpiqeshin të përfundonin tubacionin, duke detyruar një vonesë të konsiderueshme në projekt.

Lufta hibride e Rusisë është gjithashtu një luftë informacioni.

Ata kërkojnë të dobësojnë aleancat perëndimore, të sulmojnë besimin në institucionet demokratike dhe t’i kthejnë qytetarët kundër qytetarëve.

Por sfida ruse është edhe më e madhe se lufta hibride. Kremlini po sulmon rregullat që kanë udhëhequr marrëdhëniet midis kombeve që nga Lufta e Dytë Botërore, rregulla që ruajtën paqen midis fuqive kryesore evropiane për 70 vjet.

Me pushtimin e tyre në Ukrainë në vitin 2014, Putin shkatërroi ato rregulla, shkeli traktatet dhe parimet që madje edhe liderët e mëparshëm rusë dhe sovjetikë kishin respektuar.

Derisa Rusia të tërhiqet nga Ukraina, si Donbas ashtu edhe Krimea, dhe ta pranojë se Ukraina është një komb i pavarur, sovran, kombet e tjera nuk mund të jenë të sigurta. Derisa Rusia të mos pranojë një rend ndërkombëtar të bazuar në rregulla, kombet perëndimore janë në rrezik.

Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës dhe Perëndimit është një sulm ndaj demokracisë.

Njerëzit marshuan në Kiev të Shtunën për të shënuar 102-vjetorin e një beteje midis Republikës së Popullit të Ukrainës dhe Gardës së Kuqe Ruse.

Të mbështesësh Ukrainën do të thotë të mbështesësh një demokraci të re, të luftosh për të rifituar sovranitetin mbi kufijtë e saj ndërkombëtarisht të njohur.

Do të thotë të mbështesësh një komb që po kërkon të përqafojë vlerat evropiane dhe perëndimore dhe që kërkon të bashkohet me institucionet evropiane dhe të Atlantikut të Veriut, të mposhtë korrupsionin dhe t’u japë qytetarëve të tij mundësinë për të jetuar në një vend normal.

Të mbështesësh Ukrainën do të mbështesësh një rend ndërkombëtar të bazuar në rregulla që u mundësoi fuqive të mëdha në Evropë të shmangnin luftën për shtatë dekada.

Do të thotë të mbështesësh demokracinë, dhe jo autokracinë. Do të thotë të mbështesësh lirinë, jo mosmarrëveshjet. Shumica e amerikanëve e bëjnë këtë.

William B. Taylor është një ish-ambasador i Shteteve të Bashkuara në Ukrainë.

Përkthyer dhe përshtatur nga The New York Times/konica.al

Për më shumë vizitoni www.konica.al