MENU
klinika

Margariti takon ambasadorin izraelit

Shqipëria forcon bashkëpunimin kulturor me Izraelin

18.01.2020 - 18:33

Shqipëria dhe Izraeli do të forcojnë më tej bashkëpunimin në fushën e kulturës.

Kështu u theksua gjatë takimit që ministrja e Kulturës, Elva Margariti, zhvilloi me ambasadorin izraelit, Noah Gal Gendler.

“Ngritja e një Qendre Kulturore Hebraike, në Tiranë, Muzeu i ri i Hebrenjve, në Vlorë, bashkëpunimi në fushën e librit etj., ishin disa nga çështjet e diskutuara në takimin me ambasadorin Gendler”, tha Margariti.

Ministrja Margariti u shpreh se “të dy ramë në një mendje për rëndësinë që ka përçimi i historisë te brezat e rinj, pjesë e së cilës është edhe akti i pashembullt i shqiptarëve, që strehuan hebrenjtë në shtëpitë e tyre, gjatë Luftës II Botërore”.