MENU
klinika

Vuçiç takon Merkel

“Askush nuk mund të dalë me një plan për Kosovën dhe…”

09.02.2020 - 16:36

Vuçiç ka theksuar se me Merkel do të diskutojë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, mirëpo ai nuk mendon se ka një plan të ri, siç është raportuar në media.

“Unë nuk mendoj se ka ndonjë plan të ri që do të diskutohet. Askush nuk mund të dalë me një plan dhe të thotë merre ose lëre atë”, ka deklaruar ai. Të shtunën Merkel i ka dërguar letër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për t’u takuar në Berlin.

Në letrën e Kancelares thuhet se para qeverisë së re janë detyra të rëndësishme si sundimi i ligjit, luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ajo ka thënë se Kryeministrin e ri e presin punë të vështira në luftimin e krimit dhe korrupsionit dhe përmirësimin e gjendjes ekonomike. Po ashtu, sipas saj, sfidë e Kurtit mbetet dialogu me Serbinë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Zëvëndësimi i Vuçiçit

‘Duan ta rrëzojnë Vuçiçin’