MENU
klinika

Dëmtohen kursimtarët dhe pensionistët

BBC/ Tregjet “u dhanë lamtumirën” $200 miliardë

29.02.2020 - 12:16

Indeksi i aksioneve FTSE 100 i Londrës ka jetuar një nga javët e tij më të këqija që nga thellësia e krizës financiare në vitin 2008 ndërsa tregjet vazhdojnë të ndjejnë ndikimin e koronavirusit. Aksionet kanë derdhur gati 13% të vlerës së tyre, duke fshirë 210bn £ nga vlera e kompanive në indeks. Investitorët janë të shqetësuar pas një rritje të numrit të kompanive që paralajmërojnë për ndikimin e shpërthimit në firma. Tregjet amerikane janë gjithashtu në të kuqe, me tregjet në të gjithë globin në tërheqje.

“Mënyra e panikut është e plotë”, tha Ipek Ozkardeskaya, analist i lartë në Swissquote Bank. “Përhapja e koronavirusit ka goditur me siguri bizneset dhe mund të ketë një ndikim negativ më të gjatë se sa pritej në të ardhurat e ndërmarrjeve dhe rritjen globale,” shtoi ajo. Në nivel global, java e tmerrshme në tregjet e aksioneve deri tani ka fshirë rreth 5 trilion dollarë nga vlera e kompanive të listuara në të gjithë botën, sipas shefit të ekonomistit Capital Capital Neil Shearing.

Ai tha se ndikoi në vlerën e pensionit dhe mund ta vështirësojë huazimin e parave nëse bankat bëhen më të frikësuar nga rreziqet. Ndryshime të mëdha në tregun e aksioneve janë shpesh në lajme, pavarësisht nëse ato janë bum në SHBA ose bien për shkak të koronavirusit ose krizës financiare. Ndërsa kompanitë rriten, ato lëshojnë aksione. Kompanitë më të mëdha në Mbretërinë e Bashkuar kanë aksione të cilat blihen dhe shiten në Bursën e Londrës. Miliona kanë pensione, private ose përmes punës, të cilët do të shohin kursimet e tyre (në atë që njihet si pension me kontribut të përcaktuar) të investuar nga skemat e pensioneve. Vlera e kutisë së kursimit të tyre ndikohet nga ecuria e këtyre investimeve. Kursyesit e pensioneve kryesisht i lejojnë ekspertët të zgjedhin se ku duhet të investojnë këto para për ta ndihmuar atë të rritet.

Rënia e përhapur e çmimeve të aksioneve ka të ngjarë të jetë një lajm i keq për kursimtarët e pensioneve. Investitorët po shesin aksione nga frika se konsumatorët do të shpenzojnë më pak nëse virusi vazhdon të përhapet në Mbretërinë e Bashkuar, tha z. Shearing. Në vend të kësaj, tha ai, investitorët po i futin paratë e tyre në bono qeveritare, të cilat konsiderohen një investim më i sigurt. “Tregjet në thelb po bëjnë bast për faktin se rritja do të ngadalësojë bankën qendrore do të ulë normat e interesit,” tha ai. Dhe mund të ishte një bast i sigurt. Në një intervistë për Sky News, guvernatori i Bankës së Anglisë Mark Carney paralajmëroi se shpërthimi i koronavirusit mund të çojë në një zbritje të perspektivave të rritjes ekonomike të MB.

Një nga firmat që shet disa aksione për të blerë bono qeveritare është Bowmore Asset Management. “Ne kemi kaluar nga aktivet e rrezikut në asete më të sigurta”, tha drejtori i klientit të menaxherit të pasurisë Charles Incledon. Kompania tha se më shumë se 130 firma të listuara në Mbretërinë e Bashkuar kishin paralajmëruar për efektet e koronavirusit në biznesin e tyre. Këto firma variojnë nga kompanitë e udhëtimit deri tek prodhuesit e pijeve, me pronarin e të dy British Airways, IAG dhe Diageo, gjë që e bën Guinness, duke paralajmëruar se kërkesa ishte prekur nga shpërthimi.

Por Russ Mold, drejtori i investimeve në AJ Bell, tha se reagimi i investitorëve ndaj njoftimeve nga kompanitë po bëhej gjithnjë e më i paarsyeshëm. “Po, shpërthimi është i frikshëm. Po, është i pakantifikueshëm. Por a është aq e keqe sa një sezon tradicional i gripit në Perëndim? Jo.” Ai tha se kishte vrarë më pak njerëz në Evropë sesa vala e nxehtë franceze vitin e kaluar. “Unë nuk dua të tregohem makabër, por kjo tregon sesi ndjenja e tregut të aksioneve është zhvendosur nga të qenit tepër ekstrem ndaj të mos kesh frikë fare, tani për t’i rivlerësuar gjërat në një mënyrë më të matur.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC