MENU
klinika

Ross: Do të rrisë numrin e...

“Koronavirus do të ndihmojë ekonominë e SHBA”

31.01.2020 - 09:47

Sekretari i tregtisë amerikane Wilbur Ross ka thënë se shpërthimi vdekjeprurës i koronavirusit në Kinë mund të jetë pozitiv për ekonominë amerikane.

Gjatë një interviste në TV Ross tha: “Unë mendoj se do të ndihmojë në përshpejtimin e kthimit të vendeve të punës në Amerikën e Veriut”.

Përhapja e shpejtë e sëmundjes ka ngjallur frikë për ndikimin e saj në ekonominë kineze dhe rritjen globale.
Në përgjigje të një pyetje në Fox Business News në lidhje me atë se shpërthimi është një rrezik për ekonominë e SHBA Ross tha: “Unë nuk dua të flas për një xhiro fitore mbi një sëmundje shumë fatkeqe, shumë malinje”.

“Fakti është se i jep biznesit edhe një gjë tjetër që duhet marrë parasysh kur të kalojnë në rishikimin e zinxhirit të tyre të furnizimit … Kështu që unë mendoj se do të ndihmojë për të përshpejtuar kthimin e vendeve të punës në Amerikën e Veriut”- vazhdoi ai.

Më vonë, Departamenti i Tregtisë amerikane bëri jehonë në komentet e tij: “Ndërsa Sekretari Ross e bëri të qartë hapin e parë është që të sjellë virusin nën kontroll dhe të ndihmojë viktimat e kësaj sëmundje”.

“Është gjithashtu e rëndësishme të merren parasysh rreziqet e të bërit biznes me një vend që ka një histori të gjatë të mbulimit të rreziqeve reale për njerëzit e vet dhe pjesën tjetër të botës”- tha një zëdhënës.

Vërejtjet janë kritikuar shumë, me kongresmenin demokrat Don Beyer duke marrë në Twitter për të vënë në dyshim gjetjen e avantazheve të biznesit gjatë shpërthimit vdekjeprurës.

Ekonomistët gjithashtu kanë hequr dorë nga komentet e Z. Ross. Simon Baptist nga Njësia e Inteligjencës Ekonomiste në Singapor i tha BBC-së që komentet e goditën si “të çuditshme”.

“Kompanitë nuk do të marrin vendime serioze dhe afatgjata për investime në bazë të një shpërthimi të një sëmundjeje që mund të zgjasë tre deri në gjashtë muaj”- tha ai.

Ai argumentoi se virusi ka më shumë të ngjarë të ketë një ndikim negativ në Amerikë sesa një pozitiv: “Në fakt, SHBA do të jetë një humbëse neto sepse pavarësisht gjithçkaje, Kina është ende një treg i madh për ShBA, kështu që nëse ekonomia kineze ngadalësohet ndjeshëm që do të ketë një efekt kthyes edhe në SHBA”

Virusi i ri tani është shpallur një emergjencë globale nga Organizata Botërore e Shëndetit, pasi vazhdon të përhapet jashtë Kinës. Të paktën 213 njerëz kanë vdekur nga virusi në Kinë, dhe tani ai është përhapur në 18 vende të tjera.

Ekonomistët kanë thënë që koronavirusi mund të ketë një ndikim më të madh në ekonominë botërore sesa Epidemia e Sindromës së Rendshme Akute e Riparimit (SARS) në 2002-2003. SARS infektoi më shumë se 8,000 njerëz, duke shkaktuar më shumë se 700 vdekje dhe vlerësohet se i kushtoi ekonomisë globale më shumë se 30bn dollarë.

Koronavirusi ka detyruar ndërmarrjet globale përfshirë gjigandët e teknologjisë, prodhuesit e makinave dhe shitësit me pakicë të mbyllen përkohësisht në Kinë pasi autoritetet zgjatën festën e Vitit të Ri Lunar dhe vendosën kufizime të mëdha të udhëtimit në të gjithë vendin.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ç'po ndodh me naftën?

Coronavirus/ Bie kërkesa globale