MENU
klinika

Rriten borxhet

BBC/ Firmat kineze: Pas dy muajsh nuk ka më para

24.02.2020 - 09:46

Borxhet në rritje kanë goditur kompanitë kineze që përpiqen të paguajnë punëtorët dhe furnitorët në mesin e shpërthimit të koronavirusit. Presidenti Xi Xinping tha të Dielën se Kina përballet me një “test të madh” për të luftuar virusin.

Qeveria u ka kërkuar bankave të ofrojnë më shumë kredi pasi virusi përhapet me shpejtësi. Por një studim i firmave të vogla dhe të mesme kineze gjeti miliona në buzë të mbijetesës. Shoqata Kineze e Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme tha se rreth 60% mund të mbulojnë pagesa të rregullta vetëm për një deri në dy muaj para se të mbaronin paratë e gatshme. Vetëm 10% thanë se mund të zgjasin gjashtë muaj ose më gjatë.

Në të njëjtën kohë, grupi i industrisë tha se “gati 60% e ndërmarrjeve (të anketuara) kanë rifilluar punën”.
Kompanitë e vogla dhe të mesme në Kinë janë një fokus i veçantë sepse ato përbëjnë 60% të ekonomisë dhe 80% të vendeve të punës, sipas Bankës Popullore të Kinës.

Shumë nga firmat dhe punëtorët e tyre kanë qenë në një pushim të zgjatur që nga fundi i janarit kur Kina zgjati Vitin e Ri Lunar të Përjavshëm në mes të shkurtit dhe udhëtimi brenda dhe për dhe nga vendi u zvogëlua për të luftuar përhapjen e virusit.

Drejtoresha Menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva në takimin fundjavë të 20 ekonomive më të mira botërore, të njohura si G-20, paralajmërime të bëra nga bankat qendrore në mbarë botën se Kina, ekonomia numër 2 në botë, do të shohë një rënie të mprehtë në radhë të parë tremujori i rritjes ekonomike.

Skenari aktual i FMN-së sheh ekonominë e Kinës të kthehet në normale në tremujorin e dytë të vitit. “Por ne po shohim gjithashtu skenarë më të tmerrshëm ku përhapja e virusit vazhdon për më gjatë dhe më globalisht, dhe pasojat e rritjes janë më të zgjatura,” tha Georgieva.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Fitimi i parë pas 6 javësh

CNBC/ Stabilizohen çmimet e naftës

CNBC/ Ekspertët: Planifikoni tani para se...

“Kina është ende Kinë, ekonomia ende ekonomi”