MENU
klinika

Fitimi i parë pas 6 javësh

CNBC/ Stabilizohen çmimet e naftës

14.02.2020 - 12:24

Çmimet e naftës paraqiten të qëndrueshme këtë të Premte, pasi u mor fitimi i parë javor në gjashtë javë me supozimin se prodhuesit kryesorë do të zbatojnë ulje më të thella të prodhimit për të kompensuar kërkesën e ngadalësuar në Kinë të shkaktuar nga epidemia e koronavirusit.

Ardhmëria e naftës bruto ishte 1 përqind më e lartë ose 56.35 dollarë për fuçi nga 0439 GMT, pasi fitoi 1% sezonin e kaluar. Brent është 3.4% më i lartë këtë javë, rritja e parë që nga 10 Janari. Të ardhurat e SHBA West Texas Intermediate (WTI) ishin 4 cent më të larta në 51,46 dollarë për fuçi. Kontrata u rrit me 0.5% të enjten dhe tani është 2.2% më e lartë për javën.

“Çmimet e naftës duket se janë stabilizuar këtë javë në optimizmin që OPEC + do të bëjë edhe një herë gjithçka që duhet për të forcuar prodhimin dhe me shpresë se maja e koronavirusit po afron,” tha Edward Moya, analist i lartë i tregut në OANDA në New York.

Çmimet e papërpunuar kanë rënë rreth 20% nga majat e tyre të vitit 2020 në 8 janar pasi shqetësimet e tepërta të kombinuara me shqetësimet për rënien e madhe të kërkesës së karburantit në Kinë pasi karantina e vendit për të luftuar shpërthimin e koronavirusit ka stimuar aktivitetin ekonomik. Në përgjigje të rënies së kërkesës, Organizata e Vendeve eksportuese të naftës (OPEC) dhe prodhuesit e saj aleatë, të njohur si OPEC +, po mendojnë të ulin prodhimin deri në 2.3 milion fuçi në ditë.

“Duhet treguar kujdes në të gjithë rajonin e Azisë-Paqësorit, për shkak të pasigurisë së virusit,” tha Margaret Yang, analist i tregut në CMC Markets, duke shtuar se shkalla e shkatërrimit të kërkesës globale të naftës të udhëhequr nga virusi mbeti e paqartë. Por analistë të tjerë paralajmërojnë se ndikimi i kërkesës është i kufizuar vetëm në Kinë deri më tani. Por analistë të tjerë paralajmërojnë se ndikimi i kërkesës është i kufizuar vetëm në Kinë deri më tani.

Tregu po sinjalizon se mbetet një kërkesë afat-shkurtër për naftë. Përhapja midis muajit prill dhe majit është ngushtuar në një zbritje prej vetëm 1 cent për fuçi të Premten nga një zbritje prej 33 centësh një javë më parë.
Ngushtimi i kësaj kontingjoni, një situatë e tregut që ndodh kur çmimet e shpejta janë më pak se ato të datave të mëvonshme, parashikojnë se kërkesa për naftë po përmirësohet për bruto. Ende mbetet njëfarë shqetësimi për ndikimin që mund të ketë ngadalësimi i kërkesës kineze.

Agjensia Ndërkombëtare e Energjisë (IEA) të enjten tha se kërkesa për naftë tremujori i parë i vitit 2020 është vendosur të bjerë kundrejt një viti më parë për herë të parë që nga kriza financiare në 2009 për shkak të shpërthimit të koronavirusit në Kinë.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë po ndodh me 'fabrikën e botës'?

BBC/ Rritet presioni për të rihapur fabrikat