MENU
klinika

CNBC/ Shkëputja SHBA-Kinë

“Koronavirus më keq se lufta tregtare”

13.02.2020 - 12:35

Përhapja e vazhdueshme e koronavirusit po shpejton të ashtuquajturën “shkëputje” midis SHBA dhe Kinës më shumë sesa bëri lufta e tyre tregtare, sipas një analisti nga Instituti Milken.

“Koronavirusi, më shumë sesa lufta tregtare ka bërë që disa prej tyre të shkëputen si vende, pasi bizneset mendojnë për zinxhirin e tyre të furnizimit për një afat të gjatë,” tha Curtis Chin, një bashkëpunëtor i Azisë në Institutin Milken, duke e quajtur atë një “shkëputje tjetër” të të dyjave ekonomive.

“Nuk mund të jenë të gjitha pasojat në Kinë, ne kemi parë disa nga pasojat e mbështetjes në vetëm një treg kryesor,” tha ai CNBC në Samitin e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Institutit Milken në Abu Dhabi të martën.
Biseda për rrezikun e dy fuqive kryesore të botës, u shfaq si beteja e tyre tregtare, e cila filloi në vitin 2018, u nxehtë duke çuar në miliarda dollarë tarifa të vendosura për mallrat e njëri-tjetrit. Çështjet ngjitëse përfshinin gjithashtu ShBA që akuzojnë Kinën për vjedhje të pronës intelektuale dhe transferim të detyruar të teknologjisë.

Vitin e kaluar, Shtëpia e Bardhë raportohet se ka konsideruar disa frenime të investimeve amerikane në Kinë, të tilla si heqjen e rezervave kineze në SHBA. Në arenën e teknologjisë, lidhjet midis vendeve gjithashtu u përkeqësuan në mënyrë të vazhdueshme, dhe Kina tha se filloi përpjekjet për të hequr qafe teknologjinë e SHBA.

Chin tha: “Realiteti është që ekonomitë amerikane dhe kineze, nga zinxhirët e furnizimit deri te flukset e investimeve dhe tregtisë, do të ndërthuren për vitet e ardhshme. Kriza e koronavirusit, megjithatë, ka nënvizuar për Shtetet e Bashkuara dhe të gjithë partnerët tregtarë dhe investues të Kinës vlerën e diversifikimit larg Kinës.”

Nomura në një shënim të martën flamuroi integrimin e thellë të Kinës me ekonominë globale. Gjigandi aziatik kontribuoi në 12% të tregtisë globale vitin e kaluar. Zinxhirët e furnizimit të shumë ndërmarrjeve, përfshirë bizneset amerikane, varen shumë nga prodhimi në Kinë.

Lufta tregtare e SHBA dhe Kina dhe tarifat e saj kanë goditur disa ekonomi aziatike si kompani që u përpoqën për të shmangur detyrimet, duke devijuar flukset e tregtisë. Por ka pasur edhe fitues. Përhapja, e cila filloi në Wuhan, Kinë, ka rritur edhe njëherë zinxhirët e furnizimit, pasi qytetet kineze hyjnë në mbyllje, duke kufizuar transportin dhe mbylljen e fabrikave për më gjatë se sa ishte planifikuar fillimisht.

Për shembull, shumë automobilistë janë detyruar përkohësisht të mbyllin degët e tyre në Kinë për shkak të përpjekjeve të frenimit për të frenuar shpërthimin. Furnizuesi më i madh i Apple Foxconn, raportohet se ende nuk ka rifilluar plotësisht prodhimin në fabrikat e tij në Kinë, dhe analistët parashikuan një shkurtim të parashikimeve të dërgesave iPhone.

Sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross madje tha që shpërthimi vdekjeprurës në Kinë mund të ishte i mirë për Amerikën. Ai tha se kjo do t’i shtynte bizneset të rishqyrtojnë zinxhirët e tyre të furnizimit dhe të kthejnë punë dhe prodhim në SHBA.

“Unë mendoj se do të ndihmojë në përshpejtimin e kthimit të vendeve të punës në Amerikën e Veriut”, tha ai në fund të janarit. “Disa në ShBA, disa në Meksikë gjithashtu.” Një efekt i shpërthimit të vazhdueshëm, sidoqoftë, është se po i jep të dyja fuqive “një zgjidhje” për të ashtuquajturën marrëveshje të fazës një që ata sapo nënshkruan, theksoi Chin.

“Në shumë mënyra, gjërat janë ngrirë tani – se SHBA-Kina tregtohet dinamike. Unë nuk i shoh negociatorët që vijnë nga Pekini në Uashington në këtë moment, “tha ai. “Është interesante, kur mendojmë për marrëveshjen e fazës së parë … në një farë mënyre koronavirusi u jep të dy palëve një dalje. Nëse angazhimet nuk përmbushen kurrfarë kohe shpejt, mirëpo është koronavirusi, “shtoi Chin.

Të dy vendet nënshkruan një marrëveshje të pjesshme tregtare në 15 janar, e cila përfshinte një angazhim të madh nga Kina për të blerë të paktën 200 miliardë dollarë mallra të SHBA për dy vjet. Kjo përfshin mallra të prodhuar, ushqim, bujqësi, produkte energjetike dhe shërbime.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ç'po ndodh me naftën?

Coronavirus/ Bie kërkesa globale

BBC/ Gjendja e bizneseve në Kinë

“Fabrika e botës” e mbyllur me kyç