MENU
klinika

Çfarë po ndodh me 'fabrikën e botës'?

BBC/ Rritet presioni për të rihapur fabrikat

08.02.2020 - 12:52

Kompanitë në mbarë botën janë duke pritur që Kina të rihapë fabrikat dhe fabrikat e saj të hënën. Nëse kjo nuk ndodh, markat kryesore nga prodhuesit e makinave deri te gjigandët e teknologjisë ‘do të luftojnë’ për të bërë produktet e tyre. Inventarët tashmë janë në nivele të ulëta pas mbylljeve të përhapura në fabrikat kineze të detyruara të mbyllen për të parandaluar përhapjen e koranovirusit. Kina, e njohur si fabrika e botës, luan një rol vendimtar në zinxhirin global të furnizimit dhe ekonominë botërore.

Apple është një markë që mund të përballet me mungesa me dy grumbulluesit kryesorë të iPhone-it të saj, Foxconn dhe Pegatron me qendër në Kinë. Gjigandi i teknologjisë ka mbyllur dyqanet dhe zyrat e saj në Kinë, ndërsa monitoron situatën. Autoritetet kineze u thanë kompanive të zgjasin pushimet e Vitit të Ri Lunar deri më 10 shkurt, për të përmirësuar virusin vdekjeprurës që të përhapet më tej.

Shqetësimi tani është i vonesave të mëtejshme pasi disa autoritete vendase i bëjnë thirrje fabrikave të mbesin të mbyllura. “Unë jam plotësisht i sigurt se e hëna nuk është realiste, edhe nëse të dhënat e virusit papritmas sugjerojnë se mund të jetë e mundur. Shumë njerëz po mendojnë se Prilli është më realist për kulmin e virusit”- tha Michael Every, kreu i tregjeve financiare Azi-Paqësori për Rabobank.

Ndikimi tashmë është ndjerë nga mbyllja e gjatë në sektorin e prodhimit të Kinës. Hyundai, prodhuesi i pestë më i madh në botë i automjeteve, është detyruar të ndalojë prodhimin në Korenë e Jugut pasi kishte mbaruar pjesët nga Kina. Prodhuesit e tjerë të makinave përballen me sfida të ngjashme me Tesla, Volkswagen dhe Toyota të gjithë paralajmërojnë se presin ndërprerje.

“Çdo fabrikë përballet me të njëjtën çështje,”- tha Iris Pang, ekonomist i Kinës së Madhe në ING. ”Mbyllja nuk prek disa kompani të veçanta por prodhimi në tërësi pasi është ende e pasigurt se sa punëtorë të fabrikës do të kthehen në fabrikën e tyre pas pushimit të zgjatur”. Ndërhyrjet ekonomike nga shpërthimi i koronavirusit po përhapen shumë e gjerë, duke lëvizur në të gjithë sektorin e prodhimit të Kinës, linjat ajrore kryesore dhe tani zinxhirët e furnizimit global.

Parqet dhe kazinotë janë detyruar të mbyllin dyert e tyre përfshirë parqet e temave Disneyland në Shanghai dhe Hong Kong, të cilat do të mbyllen për dy muaj. Këtë javë kazinotë në Macau, shpërndarja më e madhe e lojërave të fatit, u kërkua që të mbyllen përkohësisht ndërsa Starbucks dhe McDonalds janë ndër zinxhirët kryesorë të ushqimit për të mbyllur dyqanet.

Wynn Resorts tha që po humbet rreth 2.5 milion dollarë në ditë në Makau duke mbetur i mbyllur. Në kazino punësohen rreth 12,000 njerëz në rajon.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN