MENU
klinika

Nga teknologjia tek moda

COVID-19 “mashtron” industrinë e tregtisë

22.02.2020 - 17:50

Përhapja e koronavirusit ka shkaktuar anulimin ose shtyrjen e më shumë se 24 ekspozitave dhe konferencave në të gjithë botën, duke “shkatërruar” industrinë e shfaqjeve tregtare me 2.5 trilion dollarë dhe duke parashikuar më shumë “dhimbje” në të ardhmen e afërt. 

Korporatat kanë tërhequr drejtuesit e tyre që të marrin pjesë në konferenca në të gjithë globin, përfshirë shfaqje të mëdha tregtare në ShBA, mes frikës së një pandemie të mundshme. Virusi me përhapje të shpejtë ka infektuar më shumë se 76,000 njerëz, nga 282 raste që nga 20 janari dhe është përhapur nga katër vende në më shumë se dy duzina në këtë kornizë kohore. Organizatorët e Kongresit Botëror të Mobile, shfaqja më e madhe tregtare në botë për industrinë e telefonisë celulare, më 12 shkurt u anulua, në më pak se dy javë para se të fillonte në Barcelonë, ​​Spanjë. Anulimi shënoi një pikë kthese për kompanitë që kanë frikë nga mundësia e ekspozimit të punëtorëve të tyre ndaj virusit të ri vdekjeprurës që vrau më shumë se 2.100 në Kinë gjatë shtatë javëve të fundit. Javën e kaluar, Facebook anuloi Samitin e tij vjetor të marketingut global të planifikuar nga 9-12 mars në San Francisko për shkak të virusit.

Ngjarja pritej të tërhiqte më shumë se 4000 pjesëmarrës. Të enjten, kompania e mediave sociale tha se po tërhiqte gjithashtu nga Konferenca e Zhvilluesve të Lojërave të muajit të ardhshëm në San Francisko. Shfaqja Auto Pekin, e planifikuar fillimisht për në fund të Prillit, u shty në fillim të kësaj jave për të parandaluar përhapjen e sëmundjes. Java e Modës në Shanghai, e cila ishte planifikuar për 26 Mars-2 Prill dhe përmban më shumë se 1200 marka të modës, u shty javën e kaluar për shqetësimet në lidhje me koronavirusin, sipas organizatorëve të ngjarjes. Ekspozita e Restorantit Ushqim & HotelAsia-Hotel dhe Cafe, referuar si FHA-HoReCa, në Singapor është zhvendosur nga marsi në korrik. Ngjarja u shty për shkak të shpërthimit të virusit shkroi Martyn Cox, drejtori i ngjarjes, në një email në CNBC. Ngjarja e ekspozitës, FHA-Food & Pije, fillimisht ishte planifikuar për në fund të marsit në Singapor. Organizatorët e saj planifikuan të ofrojnë maska ​​dhe sanitizues dore në vend për të pranishmit. Ekspozita u shty përfundimisht në 14 shkurt.

“Vendim i vështirë”
GSMA, organizatorët e MWC, i cili tërheq zakonisht 100,000 vizitorë nga e gjithë bota, njoftoi anulimin pasi ekspozuesit dhe folësit filluan të anulojnë planet e tyre të udhëtimit masivisht. Konferenca katër-ditore do të paraqiste folës kryesor nga AT&T, Airbus, Google dhe “titanë” të tjerë të industrisë. “Në lidhje me mjedisin e sigurt dhe të shëndetshëm në Barcelona dhe vendin pritës sot, GSMA ka anuluar MWC Barcelona 2020 sepse shqetësimi global në lidhje me shpërthimin e koronavirusit, shqetësimin e udhëtimit dhe rrethanat e tjera, e bëjnë të pamundur që GSMA të mbajë ngjarjen”, tha GSMA në një deklaratë. LG Electronics, Amazon, Ericsson, Cisco, Facebook, AT&T, Sony, Nvidia dhe kompani të tjera u tërhoqën nga MWC para anulimit. “Ishte një vendim i vështirë,” tha Frank Lee, drejtor i marrëdhënieve me publikun në LG MobileComm USA. “LG dëshironte të minimizonte udhëtimin ndërkombëtar.”

Ngjarja është një “festë e madhe” për produktet e reja të vitit në një shkallë globale, sipas Lee. Tani, LG do të përqendrohet në bërjen e njoftimeve të produkteve në nivelin rajonal. Amazon gjithashtu anuloi pjesëmarrjen e saj në MWC për shkak të shqetësimeve për virusin, i tha CNBC një zëdhënës i njësisë së Shërbimeve Ueb të kompanisë së kompanisë. Ericsson kishte frikë. “Gjatë dy javëve të fundit, ne kemi ndjekur udhëzimet dhe rekomandimet nga autoritetet në vende të ndryshme,” tha Mikaela Idermark, menaxher i komunikimit të korporatave në Ericsson, në një prononcim për CNBC. “Pas një vlerësimi të gjerë të rrezikut të brendshëm, kemi konkluduar se ky është vendimi më i përgjegjshëm.”

Industri 2.5 trilion dollarë:  Anulimi i ngjarjeve tregtare në të gjithë botën po sjell efekte të dëmshme në hotel, kompani ajrore, argëtuese, marketing, restorant dhe industri të tjera. “Ne nuk do ta dimë ndikimin ekonomik deri më vonë këtë vit, por ai është i konsiderueshëm,” tha Cathy Breden, CEO i Qendrës për Kërkime të Industrisë së Ekspozitës. Industria globale e ngjarjeve të biznesit gjeneroi shitje të biznesit me vlerë 2.5 trilion dollarë në 2017, sipas hulumtimit të fundit nga Këshilli i Industrisë së Ngjarjeve dhe Oxford Economyics. Ajo gjithashtu kontriboi 1.5 trilion dollarë në PBB globale dhe punësoi 26 milion njerëz në mbarë botën në 2017.

Në veçanti, Kina është një qendër e rëndësishme për ngjarjet tregtare, dhe industria e ekspozitës është një “motor ekonomik” për vendin, sipas Breden. Me më shumë se 76,000 raste të virusit dhe mbi 2.200 vdekje, megjithatë, organizatorët e ngjarjeve thonë se shtyrja ose anulimi i konferencave është absolutisht e nevojshme. Disa qendra kongresesh madje janë shndërruar në spitale të përkohshme. Marine Money Shanghai, një konferencë për financuesit e anijeve, ishte planifikuar për 3 dhe 4 Mars, por u shty për shkak të rritjes së virusit dhe shqetësimeve nga të pranishmit.

“E para në mendjet tona ishte dhe do të jetë gjithmonë shëndeti dhe siguria jo vetëm e komunitetit tonë, miqve dhe klientëve, por të të gjithë të angazhuarve në zgjidhjen e sfidës aktuale”, shkroi Andrew Oates, menaxher i zhvillimit të biznesit për Marine Money Asia, në një email në CNBC. Riorganizimi i ngjarjeve mund të përbëjë çështje serioze financiare për organizatorët, sipas Breden. Ata mund të mos jenë në gjendje të rezervojnë të njëjtin vend për datën e tyre të preferuar dhe mund të humbasin para që kanë shpenzuar në hapësirën e ngjarjes dhe shërbime të tjera si hotelieri dhe menaxhimi i konferencës. Ekspozuesit dhe të pranishmit gjithashtu përballen me sfida kur anulohen ngjarjet ose kur ata vendosin të mos marrin pjesë, të tilla si “ngrënia” e kostove të depozitave të kabinave, regjistrimi i ngjarjeve dhe marrëveshjet e udhëtimit.

Më e rëndësishmja, ata humbasin mundësinë e lidhjeve të biznesit potencialisht fitimprurës, sipas Sherrif Karamat, president dhe CEO i Shoqatës së Menaxhimit të Konventave Profesionale. “Ka një sasi të madhe tregtie që ndodh kur takohemi ballë për ballë që nuk mund të ndodhë në internet,” tha Karamat.

“Politika pa kontakt”: Përhapja e koronavirusit nuk po i frikëson të gjithë planifikuesit e ngjarjeve. Singapori Airshow u zhvillua javën e kaluar, edhe pasi SH.B.A. Pentagon uli delegacionin e tij dhe firma amerikane e mbrojtjes Lockheed Martin tërhoqi plotësisht. Shfaqja e hapësirës ajrore dhe mbrojtëse ka krijuar masa sigurie siç është një “politikë pa kontakt” për të pranishmit. Llogaria zyrtare në Twitter e ngjarjes postoi një video ku tregonte maskotat e luanit që demonstronin “përshëndetje alternative” si harqe dhe valë dore. “Organizatorët e Singaporit Airshow janë duke bërë një punë të mirë për të punuar me ekspertë, duke ndjekur të gjithë protokollet e përshkruara dhe duke komunikuar plotësisht udhëzimet më të mira për të minimizuar rrezikun,” tha Chris Meyer, drejtor i marketingut dhe komunikimit në Kallman Worldwide, i cili organizon praninë e SHBA në

Ngjarja: Në Samitin e CEO të UFI në Romë në fillim të këtij muaji, drejtuesit e biznesit në industrinë e ngjarjeve ishin të shqetësuar për ndikimin e virusit në shfaqjet dhe konferencat e ardhshme tregtare, sipas të pranishmit David Audrain, drejtori ekzekutiv i Shoqërisë së Organizuesve të Pavarur Show. “Ata në thelb po supozojnë se të gjitha shfaqjet deri në Mars do të anulohen (në Kinë),” tha Audrain. Drejtuesit e biznesit gjithashtu kanë frikë të udhëtojnë drejt shfaqjeve që kanë pjesëmarrje të lartë kineze dhe po mendojnë të mos shkojnë tek ata edhe nëse janë në ShBA ose Evropë, shtoi Audrain. “Kjo do të fillojë të ndikojë në një numër të konsiderueshëm shfaqjesh që kanë ekspozuesit kinezë ose të pranishmit kinezë,” tha ai.

Shitësit kinezë përballen me kufizime udhëtimi: Ekspozitat e ShBA tashmë po shohin një numër më të ulët të pjesëmarrësve nga Kina. Në Sourcing MAGIC, një shfaqje tregtare e prodhimit të veshjeve që u zhvillua në Las Vegas në fillim të këtij muaji, vetëm gjysma e shitësve kinezë ishin në gjendje të merrnin pjesë për shkak të ndalimit të udhëtimit në SHBA për shtetasit e huaj që kishin qenë kohët e fundit në Kinë, sipas Tom Nastos , zyrtari kryesor tregtar i Informa Markets, organizatori i shfaqjes. “50% të tjerë ishin tashmë në vend ose vende të tjera përpara ndalimit të udhëtimit,” tha Nastos. Kompanitë amerikane gjithashtu kanë hezituar të marrin pjesë në ngjarjet e tregtisë së brendshme për shkak të shpërthimit. Sony PlayStation anuloi pjesëmarrjen e saj në PAX East 2020, një konventë e madhe për lojëra video të planifikuar nga 27 shkurt deri më 1 mars në Boston, ku ka pasur një rast të konfirmuar të virusit.

“Ne jemi të zhgënjyer që anulojmë pjesëmarrjen tonë në këtë ngjarje, por shëndeti dhe siguria e fuqisë sonë globale të punës është shqetësimi ynë më i lartë,” tha PlayStation në një njoftim të postuar në faqen e tij të internetit. Kompania nuk pranoi të komentojë më tej mbi çështjen për CNBC.
Organizatorët e kongresit u trishtuan nga vendimi i Sony për t’u tërhequr nga PAX East 2020, sipas drejtorit të ngjarjes, Kyle Marsden-Kish.

Ai tha se PAX East 2020 do të vazhdojë të vazhdojë, por me “pastrim dhe sanitizim të zgjeruar në të gjithë shfaqjen, përfshirë aderimin në rekomandimet e përcaktuara në Politikën e Pathogjenit në zhvillim të EPA-së në lidhje me pastrimin e dezinfektuesve efektivë kundër virusit COVID-19.” Industria e ngjarjeve në Sh.B.A ka shpërndarë informacione dhe duke përdorur përvojën e saj me krizat e kaluara për të menaxhuar shpërthimin, tha Amy Calvert, CEO e Këshillit të Industrisë së Ngjarjeve. Njerëzit ndjehen më të përgatitur sot sesa ata me epideminë SARS, shtoi ajo. “Ne duam të përpiqemi dhe të qëndrojmë të qetë”, tha Calvert. “Është më e rëndësishme të vini nga një vend i informuar sesa nga frika.”

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


CNBC/ Ekspertët: Planifikoni tani para se...

“Kina është ende Kinë, ekonomia ende ekonomi”

Fitimi i parë pas 6 javësh

CNBC/ Stabilizohen çmimet e naftës