MENU
klinika

CNBC/ Ekspertët: Planifikoni tani para se...

“Kina është ende Kinë, ekonomia ende ekonomi”

22.02.2020 - 14:24

Aktiviteti i biznesit në Kinë mund të duket sikur është në një ndalesë mes shpërthimit të COVID-19, por investitorët duhet të fillojnë të planifikojnë lëvizjet e tyre të ardhshme, thanë ekspertët.

“Kina është ende Kinë, ekonomia është ende ekonomi, konsumatorët janë ende duke konsumuar,” tha Frank Lavin, CEO i Export Now, një kompani e zgjidhjeve dixhitale. “Çfarëdo qoftë logjika fillestare që ju shtynte të shkoni në tregun e Kinës gjashtë muaj më parë qëndron ende sot edhe pse ne jemi në mesi të një stuhie,” tha Lavin, një ish ambasador i SHBA në Singapor nën Xhorxh W Administrata e Bushit.

Edhe pse ekonomia e Kinës këtë vit do të goditet nga kriza e vazhdueshme e shëndetit, “do të ishte” akoma një vit shumë i mirë për PBB-në kineze”, tha Lavin. Kina pësoi 6.1% rritje të PBB-së në vitin 2019. Lavin tha se ai mendon se mund të ketë akoma lajme të këqija për disa javë pasi Kina “e nisi shumë keq” duke trajtuar krizën e re të koronavirusit. Por autoritetet kineze “pak a shumë po marrin krahët rreth saj” tani, Lavin i tha CNBC “Capital Connections”.

“Asnjë kompani nuk e mirëpret këtë lloj trazire,” tha Lavin. “Por shumica e njerëzve (të cilët) po shikojnë Kinën, duke menduar për Kinën janë pothuajse të kufizuar, duke marrë një pamje afatgjatë,” tha ai. Në të vërtetë, investitorët tani duhet të mendojnë për strategjitë e tyre pas-epidemisë, tha Kent Kedl, kreu i Kinës së Madhe dhe Azisë Veriore në Risqet e Kontrollit, një konsulencë.

“Në mes të një krize, është gjithmonë koha të mendoni për shërimin tuaj, por kompanitë rrallë e bëjnë këtë. Është e kuptueshme, ata thjesht po përpiqen të kalojnë t’i mbijetojnë mjerimit”, tha Kedl. “Por ndërsa po e bëni këtë, duhet të mendoni se çfarë do të ndodhë më pas si do të jenë tregjet, si do të jenë klientët tuaj, si do të jetë konkurrenca juaj. Koha për të menduar për këtë është tani, jo kur papritmas tymi pastrohet dhe ju mbeteni me duar bosh,” tha Kedl për CNBC. “Unë mendoj se do të jetë një mjedis shumë i acartë sapo të fillojmë të tërhiqemi nga kjo”, tha ai.

Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Fitimi i parë pas 6 javësh

CNBC/ Stabilizohen çmimet e naftës

Çfarë po ndodh me 'fabrikën e botës'?

BBC/ Rritet presioni për të rihapur fabrikat