MENU
klinika

Po mbështet kundërshtarin e tij

Putin ‘heq dorë’ nga Trump?!

23.02.2020 - 17:35

Rusia “vdes” të ndërhyjë në zgjedhjet e SHBA.

Ky është një fakt i konfirmuar nga pothuajse çdo departament i inteligjencës amerikane dhe kushdo që ka një llogari në Twitter. Përpjekja e fundit nga Vladimir Putin dhe legjioni i tij i hakerave është që të vazhdojnë të ndihmojnë Trump, por çuditërisht ata po ndihmojnë edhe Bernie Sanders.

Është interesante, ndoshta nuk është ashtu siç mendoni.

Presidenti Trump është jashtëzakonisht i bindur se ai mund të mposhtë Bernie Sanders në zgjedhjet presidenciale. Megjithatë, pikëpamjet e tyre janë shumë të ndryshme për politikën.

Udhëheqësi rus e do Trump kryesisht sepse kanë të njëjtën urrejtje për organizatat ndërkombëtare. Rusisë mund të mos i pëlqejnë sanksionet e vendosura ndaj tyre, por ata nuk kanë pasur ndonjë ndikim në kontrollin e pushtetit të administratës aktuale.

Joe Biden dhe Pete Buttigieg, sfiduesit e vetëm të Bernie Sanders (nëse e përjashtoni Mike Bloomberg pas debatit të tij të tmerrshëm në Nevada janë pro zgjerimit të NATO-S, që do të thotë që Bosnja dhe Hercegovina, Maqedonia e Veriut, Gjeorgjia dhe Ukraina mund të bashkohen.

Bernie Sanders shprehet në mënyrë të qartë në premtimin e tij të fushatës se ai nuk është pro zgjerimit të NATO-s.

kolana e librave

Pas katër dekadash të luftës së ftohtë dhe triliona dollarëve të taksapaguesve të Shteteve të Bashkuara të shpenzuara për garën e armëve, shumë prej zgjedhësve e kuptojnë se nuk është koha për të vazhduar të harxhojmë dhjetëra miliarda dollarë për mbrojtjen e Evropës.

Sanders, pra, do të nënkuptojë më pak presion ndërkombëtar ndaj Rusisë dhe i lejon asaj të ruajë dominimin në rajon.

Trump shfrytëzon çdo mundësi për të sulmuar NATO-n, kështu që edhe nëse nuk po përplaset me Rusinë, në mënyrë funksionale, Putini do të vazhdojë të jetë në favor të kandidaturës së tij. Presidenti amerikan gjithashtu flet mirë për figurat autoritare në të gjithë botën, gjë që është e dobishme për Putinin në shumë mënyra.

Bernie Sanders gjithashtu kërkon, një plan të kujdesit shëndetësor në pothuajse çdo anëtar dhe aleat të pasur të NATO-s, dhe në Shtetet e Bashkuara, socializmi është ende një “fjalë e ndyrë” për shumë njerëz.

Kjo është një kontradiktë e përbashkët ideologjike. Ushtria amerikane, vendi më i popullarizuar i shpenzimeve për republikanët “konservatorë”, është një nga programet më të shtrenjta socialiste në botë. Paguhet me taksat dhe zhvillohet pothuajse tërësisht pa proces demokratik nga dega ekzekutive.

Pavarësisht nga ky fakt, të kesh një “socialist” të vetëshpallur në Shtëpinë e Bardhë bën që Federata e majtë e Rusisë të duket pak më pak e keqe për gjeneratën e ardhshme të amerikanëve.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNKomisionari për Zgjerimin i Bashkimit Evropian, Varhelyi

“BE-ja nuk po bën garë me ndihmat për Ballkanin”

“Situata do të përkeqësohet shumë keq, para se …”

Eksperti kryesor i COVID-19 në SHBA: Ruani distancimin social

Veriu i Evropës dhe refuzimi i Corona-Bondeve

Borxhet e Italisë, borxhe për të gjitha shtetet e BE

Sekretari i OKB thirrje për armëpushim

Koronavirusi gati të ndalë luftën në botë!