MENU
klinika

Tritan Kalo: Si ta përballojmë situatën!

10 këshilla se si mund ta mundim ‘kuçedrën’ me emrin Koronavirus

15.03.2020 - 10:18

Mjeku Tritan Kalo vijon të japë këshilla dhe inkurajime për përballimin e situatës./ 10 këshillat e mjekut Kalo:

 • 1- TREGOHUNI të sinqertë në komunikimin me Autoritet Shëndetsore dhe ato Ligjzbatuese, në rast se vini nga zona tashmë mjaft të prekura nga Covid-19, sikundër janë Italia, Kina, Anglia, Gjermanija, Franca, etj.,
  2- KUJDESUNI ndaj vetes dhe të afërmëve tuaj sidomos atyre të moshuar,
  3- KUJDESUNI ndaj higjenës suaj dhe asaj të mjedisit ku jetoni,
  4- QËNDRONI për disa kohë vetëm në mjediset tuaja shtëpiake,
  5- USHQEHUNI shëndetshëm dhe me ato mundësi që keni,
  6- REHIDROHUNI herë pas here me çajra e lengje nga më të ndryshmet,
  7- VETËIZOLOHUNI kur keni edhe dyshimin më të vogël të kontaktit me persona të sëmurë nga Covid-19, sepse ndihmoni në mos përhapjen e tij, POR edhe në mos sëmurjen tuaj,
  8- INFORMOHUNI me kujdes kur keni paqartësira, DHE mos bini pre e sharlatanizmave dhe e protagonizmave te rrejshme, që jo pak ngrenë krye në rrethana të tilla epidemike,
  9- VETËMJEKIMI me Antibakterialë/Antibiotikë është i pakëshillueshëm,
  10- QËNDRONI në kontakt me MJEKËT e FAMILJES, të cilët ju njohin mjaft mirë, dhe merni këshillat e tyre shumë të dobishme në raste të tilla…..MOS përdorni vend e pa vend nr. 127, duke ju krijuar munësinë atyre që vërtet kanë nevojë, të marin keshillat e duhura dhe ndihmën mjeksore në kohën e duhur…..

KJO ËSHTË NDIHMA më e madhe që mundet të na bëni në kësi rastesh……NUK është aspak koha dhe nuk ka aspak vend për MILITANTIZËM PARTIAK të asnjë ngjyre….30 vite ishin të mjafta për të treguar pandershmërinë, papërgjegjëshmërinë dhe pangopësinë e kësaj klase/kaste/glase politiqenërish, të cilëve u besuam fatet e DEMON-KRACISË…..

NËSE do të mundemi të nxjerim mësimet e duhura si popull, shumë shpejt do të na vijë koha për të korigjuar gabimet tona…TANI duhet vetëm e vetëm dashuri e përkushtim, besim reciprok e urtësi që tia dalim me sukses të mundim kulçedrën Covid-19….NE SË BASHKU ME JU DO TË FITOJMË!!!

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Bonus 1000 euro për mjekët, 500 për infermierët që shërbejnë…."

“Kjo është luftë”, Rama: Do mbyllim disko, pube dhe palestra

Letra e mjekut italian po bën xhiron e rrjetit

“Fëmijë, mos kini frikë nga koronavirusi!”