MENU
klinika

Koha për të ndryshuar strategji...

Bota merret me koronavirusin, Trump merret me Iranin!

11.03.2020 - 20:21

Koronavirusi, i paraqet qeverive në të gjithë botën një test stresi, por pak kanë dështuar në mënyrë më spektakolare sesa Republika Islamike e Iranit.

Muajt ​​e parë të vitit 2020 kanë qenë të padrejtë për popullin iranian. Jo vetëm që ata vuajnë nga vështirësitë ekonomike për shkak të sanksioneve të reja amerikane, por korrupsioni, keqmenaxhimi i qeverisë së tyre autokratike dhe zgjedhjet e gabuara të politikës po shkatërrojnë jetën e tyre.

Pastaj shpërthimi i parë i koronavirusit nga Irani u raportua në shkurt në qytetin e Qom. Pafundësia dhe problemet e vazhdueshme të qeverisë iraniane me transparencën dhe tregimin e së vërtetës tani e kanë bërë vendin një epiqendër rajonal për përhapjen e koronavirusit që filloi të shfaqet në Kinë dhe tani kërcënon vendet rreth e rrotull globit.

Regjimi i Iranit refuzoi të ndalonte udhëtimet nga Kina pasi virusi filloi të përhapej në atë vend dhe më pas nuk arriti të karantinojë Qom.

Duke i përkeqësuar edhe më shumë gjërat, regjimi nuk ka treguar ende të vërtetën e plotë në lidhje me koronavirusin.

Edhe para se COVID-19 të bëhej shqetësimi më i madh në botë për politikën publike, Shtetet e Bashkuara duhej të ishin më realiste për atë që mund dhe nuk mund të arrinin në lidhje me Iranin, me politikën e presionit maksimal të administratës Trump, duke qenë shembulli kryesor i një qasjeje të tillë jorealiste.

COVID-19 që nuk njeh kufij kombëtar. Presioni maksimal i administratës Trump dështoi për të përmirësuar pozicionin e Amerikës në Lindjen e Mesme dhe për të kontrolluar politikat agresive rajonale të Iranit.

Sanksionet e SHBA-së gjithashtu e bëjnë më të vështirë për kompanitë dhe organizatat e huaja t’i sigurojnë Iranit pajisje mjekësore që mund t’i ndihmojnë iranianët të përballen më mirë me shpërthimin e koronavirusit.

Përgjigja e regjimit ndaj koronavirusit në shtëpi mund të shkatërrojë legjitimitetin e brendshëm dhe ta bëjë atë më të varur nga forca brutale për të qëndruar në pushtet.

Kjo është arsyeja që Shtetet e Bashkuara të heqin dorë nga qasja e “presionit maksimal” të administratës së Trumpit dhe të miratojë një politikë më realiste për Iranin.

Brian Katulis është një bashkëpunëtor i lartë në Qendrën për Progresin Amerikan. Peter Juul është një analist  i politikave në ekipin e Sigurisë Kombëtare dhe Politikës Ndërkombëtare.

Përkthyer dhe përshtatur nga American Progress/ konica.al

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarata e presidentit iranian

“Amerikanët kanë sjellje fëmijërore”