MENU
klinika

Nga Financial Times

Gjermania e BE-ja nuk kanë më nevojë për Merkelin…

03.03.2020 - 16:42

OECD ka zvogëluar parashikimin e saj për rritjen globale. Një krizë e re e refugjatëve po merr formë në kufijtë jug-lindorë të Evropës për shkak të luftimeve në provincën siriane të Idlib. Në një samit dy javë më parë, liderët e BE dështuan të zgjidhnin çështjen e buxhetit të tyre.

Kudo që të shikoni, retë duken në horizontin e Evropës dhe interesat gjermane janë në rrezik.

Megjithatë, udhëheqja nga Berlini po mungon sepse situata e brendshme politike nuk është aspak e mirë. Asgjë nuk do të ndryshojë derisa kancelarja Angela Merkel të largohet.

Për hir të vendit të saj dhe BE-së, ajo duhet të ndryshojë planet e saj dhe të përpiqet që gjithçka të shkojë mire deri në tetor 2021, data e fundit e mundshme për zgjedhjet e ardhshme të Bundestagut.

Për dallim nga shumë demokraci, Republika Federale nuk i lë lehtë të lira kokat e saj të qeverisë. Në 70 vjet, ka pasur vetëm tetë kancelarë.

Merkel, ka qenë në pushtet që nga nëntori 2005. Sidoqoftë, për të gjitha arritjet e saj, formula e saj ka humbur magjinë.

Ajo, sigurisht, nuk mban përgjegjësi për problemet. Erozioni i rendit botëror liberal të udhëhequr nga perëndimi, copëtimi i aleancës SHBA-Evropë dhe pamundësia e BE-së për të marrë kontrollin mbi sfidat e saj ekonomike dhe të politikës së jashtme, i kanë rrënjët në një mori faktorësh, shumë prej tyre larg nga Merkel, politikat e saj dhe stili i udhëheqjes.

Për më tepër, Gjermania është një model prosperiteti dhe stabiliteti për vendet e tjera evropiane.

Sidoqoftë, për shumë nga vështirësitë e Gjermanisë, Merkel duhet të pranojë pjesën e saj të fajit.

Mosmarrëveshjet me AfD po e përçajnë CDU-në. Më 23 shkurt CDU pati performancën më të dobët të parties, në një votim rajonal që nga viti 1951. Rezultati i tmerrshëm e detyroi pasardhësen e Merkel të hiqte dorë.

Gjermania dhe BE kanë nevojë për gjak të freskët në krye. Pasi CDU të zgjedhë drejtuesin e ri, Merkel duhet të përgatitet të heqë dorë nga posti i kancelares, në mënyrë që zgjedhjet e Bundestag të mbahen në fillim të vitit të ardhshëm.

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Evropa do të humbasë shumë"

Rënia e Merkelit dhe e ardhmja e Evropës

Deklaratat e Annegret Kramp-Karrenbauer

“Pasardhësja” e Merkelit: Epoka e saj ka mbaruar

Ç'të presim nga Annegret Kramp-Karrenbauer?

Pasardhësja e Merkelit mund ta shpëtojë Evropën…