MENU
klinika

Nga Financial Times

Italisë i duhej ndihmë, jo një shuplakë në fytyrë…

16.03.2020 - 14:22

Mjekët e urgjencës në Itali, epiqendra evropiane e pandemisë së koronavirusit, këtë javë iu dhanë udhëzime për “ilaçin e katastrofës”.

Meqenëse numri i pacientëve që kërkojnë kujdes intensiv dhe spitalet nuk kanë mjaftueshëm shtretër, mjekët u udhëzuan që “të synojnë të garantojnë trajtim intensiv për pacientët që janë më shumë të rrezikuar”.

Me detyrën e zgjedhjes së pacientëve që nuk ka gjasa të mbijetojnë, autoritetet shëndetësore të Italisë iu janë lutur miqve dhe aleatëve të vendit për furnizime urgjente. Të enjten, më në fund arritën, nga Shanghai. Kina solli një ekip mjekësor dhe 31 ton furnizime përfshirë ventilatorë.

Gjesti i Pekinit ka përforcuar një mungesë të perceptuar të mbështetjes nga Evropa, bashkë me një gabim nga presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde, që nënkuptoi të enjten se nuk ishte më detyra e saj për të mbajtur Italinë në euro.

Kur Italia kërkoi furnizime urgjente mjekësore përmes një mekanizmi të veçantë krizash evropiane, asnjë vend i BE nuk u përgjigj.

Nga frika e mungesës së vet, Gjermania fillimisht ndaloi eksportimin e maskave mjekësore dhe mjeteve të tjera mbrojtëse. Më pas Austria mbylli kufijtë e saj për njerëzit që vinin nga Italia, përveçse nëse mund të vërtetonin se ishin pa viruse.

Refuzimet janë duke ushqyer pakënaqësi dhe idenë që Italia është braktisur nga miqtë e saj evropianë.

Është një perceptim që ka zënë rrënjë gjatë një dekade, të një bashkimi monedhe që i mungon solidariteti kolektiv dhe pengon rritjen. Kjo, nga ana tjetër, ka nxitur ngritjen e nacionalistëve eurosceptikë siç është partia e ekstremit të djathtë, e Matteo Salvinit.

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, u përpoq të siguronte italianët që BE ishte pranë tyre, duke premtuar fleksibilitet ndaj rregullave të deficitit të BE-së dhe një fond investimi prej 25 miliardë euro për të luftuar krizën në të gjithë bllokun.

Por fjalët e ngrohta nga Brukseli u ekilipsuan shpejt nga një mesazh nga Frankfurti.

“Italisë i duhej ndihmë dhe iu dha një shuplakë në fytyrë,” tha Matteo Salvini, kreu i partisë nacionaliste të Lidhjes që tha se do të kërkonte kompensim nga banka qendrore.

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Ekonomia italiane ka qënë në rrugë të keqe"

BBC/ “Këtë goditje nuk e solli COVID-19”