MENU
klinika

"Mos t'i nënshtrohemi nacionalizmit"

Koronavirusi nuk ka pasaportë…

13.03.2020 - 15:49

Shtetet e BE-së duhet të mbajnë kufijtë e hapur aty ku është e mundur dhe të mos i dorëzohen koronavirusit “nacionalizëm”, paralajmëroi presidenti francez Emmanuel Macron.

“Nëse ka një parim që duhet të udhëheqë veprimet tona … është besimi tek shkenca,” tha Macron në një fjalim nga pallati Élysée të enjten (12 mars).

“Ne pa dyshim që do të marrim masa, por ato duhet të merren për të pakësuar tregtinë midis zonave që preken dhe atyre që nuk janë prekur. Këto nuk janë domosdoshmërisht kufij kombëtar,” tha ai.

“Ne nuk duhet t’i nënshtrohemi panikut. Ne pa dyshim do të marrim masa kontrolli, mbyllje kufijsh, por ne do të duhet t’i marrim ato kur ato të jenë relevante dhe si evropianë, në një shkallë evropiane, sepse në këtë shkallë që ne kemi ndërtuar liritë tona, “shtoi ai.

“Ky virus nuk ka pasaportë. Ne duhet të bashkojmë forcat, të koordinojmë përgjigjet tona, të bashkëpunojmë … Koordinimi evropian është shumë i rëndësishëm,” tha ai gjithashtu.

Shkencëtarët po punojnë në një nivel “europian” për të gjetur një antidot dhe një vaksinë për koronavirusin, tha ai. Macron gjithashtu bëri thirrje për një koordinim më të mirë në nivelin e grupeve G7 dhe G20 të vendeve të pasura në një shkallë globale.

Qasja e tij erdhi në kontrast me presidentin amerikan Donald Trump, i cili u ndaloi shtetasve nga 26 shtete të BE të mërkurën të vijnë në SHBA, për të luftuar atë që ai e quajti një “virus të huaj”.

Masa e Trump shkaktoi “panik” për shumë amerikanë në Evropë, të cilët filluan të blejnë bileta për të shkuar në shtëpi menjëherë, në rast se të gjitha udhëtimet nëpër Atlantik ndaloheshin, dhe kjo përkeqësoi aktivitetin e linjave ajrore. Arabia Saudite gjithashtu ndaloi fluturimet nga Evropa, megjithëse jo nga Mbretëria e Bashkuar.

Franca dhe Belgjika fqinje njoftuan gjithashtu mbylljen e shkollave, restoranteve, dyqaneve dhe bizneseve të tjera të enjten.

“Ne jemi vetëm në fillim të kësaj epidemie. Në të gjithë Evropën, ajo po përshpejtohet, po intensifikohet,” paralajmëroi Macron.

“Masat e ndihmës ekonomike të njoftuara nga Banka Qendrore Evropiane (ECB) më parë të enjten nuk do të jenë të mjaftueshme”, tha ai.

“Ne, evropianët nuk do të lejojmë që një krizë financiare dhe ekonomike të përhapet. Ne do të reagojmë fuqimisht dhe do të reagojmë shpejt,” shtoi Macron, duke qetësuar francezët, dhe jo vetëm.

Përkthyer dhe përshtatur nga Eu Observer/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Reagon Shtëpia e Bardhë për koronavirusin

“Media bën panik për të dëmtuar Trumpin”