MENU
klinika

Putin provokon sërish

“Nuk duam luftë, i bëjmë të gjithë të mos kërkojnë luftë me ne”

02.03.2020 - 18:44

Presidenti Vladimir Putin tha se Rusia nuk do të luftojë me askënd, sipas agjencisë së lajmeve TASS.

Dhe Moska, në të njëjtën kohë, po punon për të parandaluar vendet e tjera që të përfshihen në një konflikt të armatosur me Rusinë, i tha Putin TASS-it të drejtuar nga shteti rus.

“Ne nuk do të luftojmë kundër askujt. Ne do të krijojmë kushte në mënyrë që askush të mos dëshirojë të luftojë kundër nesh,” tha ai.

Komentet e tij erdhën në serinë e gjashtë të një interviste për projektin me titull “20 pyetje me Vladimir Putin”.

Rusia renditet e shtata në botë për shpenzimet e mbrojtjes, pas SHBA-së, Kinës, Arabisë Saudite, Britanisë së Madhe, Franca dhe Japonia, kujtoi Putin, duke shtuar se shpenzimet e saj ushtarake po bien.

Presidenti tha se Rusia krijoi sisteme sulmuese sulmuese që nuk janë të disponueshme në botë, kështu që të tjerët po e ndjekin atë.

“Kjo është një situatë unike, kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë,” tha ai, duke iu referuar sistemeve të reja të krijuara të sulmit hipersonik, përfshirë raketat ndërkontinentale.

Ai gjithashtu kujtoi se numri i forcave në ushtrinë e Rusisë ra nga 1.3 në 1 milion ushtarë, ndërsa pjesa e pajisjeve moderne u rrit në 70% nga 6.

“20 Pyetjet me Vladimir Putin” është një projekt i TASS i ndarë në 20 tema, që simbolizojnë 20 vjet të Putinit në pushtet.

Seria e parë u botua në 20 shkurt dhe e fundit është planifikuar për 25 Mars.

Përkthyer dhe përshtatur nga Anadolu Agency/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


A do të ndryshojë situata politike?

Rreziqet që i kanosen botës në 2019…

Cila është "shënjestra" e radhës?

Putin nuk do të ‘ngatërrohet’ më me NATO-n


Kërcënimet atomike të Moskës dhe kritika nga perëndimi

A do të kishte kuptim për Rusinë vënia në përdorim e armëve?

Dërgohen në vijën e parë të frontit të luftës

Zelensky, shkarkon disa nga gjeneralët e lartë!

Kush është njeriu që tërboi “dragoin”?

Kina fut Tajvanin në “rrethin e kuq”, bën provat e fundit