MENU
klinika

Ai është peng i ideologjisë...

Spiunazhi është fuqia dhe “burgu” i Putinit!

09.03.2020 - 17:55

Gjatë dy dekadave në pushtet, ambicia thelbësore e Vladimir Putin ka qenë të përfundojë atë që ai e sheh si poshtërim të Rusisë pas përfundimit të Luftës së Ftohtë.

Për ta arritur këtë, ai ka treguar një histori të re dhe ka ndërtuar një regjim me spiunazh në thelbin e tij.

Ai është përqëndruar në “gjuetinë e armikut”. Kjo është përdorur për të legjitimuar regjimin e tij, por, nga ana tjetër,  e ka bllokuar udhëheqësin e Rusisë në një kafaz, nga i cili nuk mund të shpëtojë dhe i bëri marrëdhëniet me Perëndimin pothuajse të pamundura për t’u përmirësuar.

Putin e përshkroi me famë fundin e Luftës së Ftohtë si katastrofën më të madhe gjeopolitike të shekullit të 20-të. Kjo nuk ishte nga dashuria për komunizmin, por për shkak të asaj që kishte sjellë fundi për Rusinë. Misioni i Putinit ishte ta çonte deri në fund atë qëllim.

Spiunët e Rusisë do të bëhen përsëri një burim krenarie në shtëpi, si dhe një mjet për të ushtruar pushtetin jashtë vendit.

Shumë njerëz në KGB besojnë se ata humbën vetëm Luftën e Ftohtë sepse inteligjenca perëndimore shkatërroi Bashkimin Sovjetik duke mbështetur forcat separatiste.

Kur Putin erdhi për herë të parë në pushtet, theksi ishte tek shkencëtarët dhe studiuesit që shisnin sekrete për para.  Nga mesi i viteve 2000, fokusi u zhvendos.

Putini dhe aleatët e tij u bënë gjithnjë e më të bindur se inteligjenca perëndimore po punonte përmes grupeve të tilla si pjesë e një fushate për të shkatërruar kontrollin e tij në pushtet duke inkurajuar forcat e opozitës.

“Qëndrimi i Putinit, bazuar në idenë e Rusisë për të qenë” kështjellë e rrethuar “, ka krijuar një narrativë vetë-përmbushëse, një kafaz hekuri.”

Ethet e spiunëve u intensifikuan në vitet e ardhshme. Nga kriza e Krimesë dhe Ukrainës e vitit 2014, Moska e pa veten të përfshirë në një konflikt me Perëndimin.

Ndërkohë, inteligjenca ushtarake ruse, GRU, u nxit, u inkurajua të kryente akte gjithnjë e më të guximshme dhe agresive. Kjo përfshinte “gjuajtjen e tradhtarëve” përtej kufijve të Rusisë.

Çuditërisht, kjo përfshiu kërkimin e hakmarrjes për atë poshtërim në 2010 dhe përdorimin e një arme kimike për të provuar dhe vrarë, Sergei Skripal, në qytetin e qetë anglez të Salisbury. Së bashku me ndërhyrjen në politikën amerikane, ky akt do të përkeqësonte marrëdhëniet me Perëndimin edhe më tej.

Putini është një i burgosur i ideologjisë së tij dhe i sistemit që ai ka krijuar, i paaftë të heqë dorë nga kontrolli i tij ose përqendrimi te armiqtë e tij.

Dhe për këtë arsye, Perëndimi duhet të përgatitet për të ndryshuar në vitet në vazhdim.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Daily Beast/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ç'do të ndodhë me presidentin rus?

Ky është fundi i epokës së Putinit!