MENU
klinika

Marrëveshja për Sirinë

Takimi Putin-Erdogan/ A do të bien dakord dy liderët?

04.03.2020 - 22:07

Kancelarja gjermane Angela Merkel u tha ligjbërësve konservatorë gjermanë të martën se ajo favorizon idenë e krijimit të zonave të sigurta në Idlib, në veriperëndim të Sirisë, ku forcat turke dhe aleatët e tyre rebelë po përballen kundër qeverisë siriane të mbështetur nga Rusia, u thanë dy politikanëve që ishin në takim Reuters.

Konflikti në Idlib është përshkallëzuar edhe më tej pas sulmit të qeverisë siriane, të mbështetur nga Rusia që ka nxitur rebelët dhe dërgoi gati një milion civilë drejt kufirit turk.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka thënë se vendi i tij nuk do të mbante vetëm barrën e një krize të re migracioni dhe javën e kaluar Turqia u ofroi migrantëve kalimin në kufirin e saj me Evropën pasi konflikti në Idlib iu mori jetën së paku 36 ushtarëve turq.

Merkel kritikoi presidentin rus Putin për mospjesëmarrjen në një takim katër-palësh me Presidentin Francez Emmanuel Macron dhe Erdogan, i cili ishte caktuar për 5 Mars.

Putin e refuzoi takimin, por tani ai do të takohet vetëm për vetëm me Putinin në Moskë të enjten pasi Turqia sulmoi ushtrinë siriane me avionë.

Kancelari gjerman diskutoi situatën në Idlib në një bisedë telefonike me Putin të martën, njoftoi agjencia ruse e lajmeve RIA.

Vladimir Putin dhe Rexhep Tajip Erdogan do të përpiqen të mbështesin partneritetin e tyre në samitin e tyre të fundit të Sirisë në Moskë të enjten pas luftimeve më vdekjeprurëse ende midis Turqisë dhe forcave siriane të mbështetur nga Rusia.

Pas një sulmi ushtarak turk në hakmarrje për humbjet më të këqija të fushatës së tij siriane, Erdogan dëshiron që Putini të pranojë planin e tij për të krijuar një zonë të re kontrolli në provincën veri-perëndimore të Idlib të Sirisë për të rivendosur miliona refugjatë, sipas zyrtarëve të lartë.

Nuk ka asnjë garanci se do të ketë përparim, pas ndodhive të fundit.

Deri më tani, SHBA dhe Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut kanë qenë të lezetshëm ndaj apelit të Erdogan për mbështetje ushtarake nga aleatët e Turqisë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Deklarat e Sekretarit amerikan të mbrojtjes

“Rusia nuk mund ta zëvendësojë kurrë SHBA-në”

Nga Albert Çaçi

Beteja për Idlib-in