MENU
klinika

Përfiton nga kaosi

Arabia blen 1 mld dollarë aksione në kompanitë e naftës evropiane

09.04.2020 - 16:36

Arabia Saudite bleu aksione me vlerë rreth 1 miliard dollarë në katër prodhues evropianë të naftës javët e fundit, raportoi të mërkurën Wall Street Journal.

Eksportuesi më i madh në botë i naftës u kapitalizua në shkrirjen e tregut të nxitur nga koronavirus dhe rrëzimin e çmimeve të naftës për të ndërtuar aksione në Royal Dutch Shell, Equinor, Total, dhe Eni.

Fondi i Investimeve Publike Saudite prej 300 miliardë dollarësh bëri blerjet, duke minuar disi objektivin e tij për të diversifikuar ekonominë e mbretërisë larg naftës. Menaxherët e saj mund të jenë të etur për të hyrë në rrjedhën e të ardhurave të huaja me çmime të volitshme, veçanërisht pasi të ardhurat e ulëta të naftës dhe planet stimuluese janë vendosur të zgjerojnë deficitin e buxhetit kombëtar këtë vit. Fondi së fundmi mori një pjesë prej 8.2% të aksioneve në Karnaval pasi koronavirusi fundosi aksionet e gjigantit të lundrimit./ Business Insider

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Fuqia e SHBA po rritet

“Mbreti” i ri i naftës

Shuplakë për prodhuesit e naftës

CNN/ Arabia Saudite fillon luftën e çmimeve