MENU
klinika

Rezultatet do shihen në 2022

Arrihet marrëveshja për ulje të prodhimit të “arit të zi”

10.04.2020 - 09:16

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC), dhe vendet aleate janë pajtuar për të ndalur prodhimin e një të pestës së naftës, me qëllim të luftimit të rënies së kërkesës pas izolimit të shkaktuar nga koronavirusi.

Ky grup ka thënë se në muajin maj dhe qershor do të zvogëlojë prodhimin për 10 milionë fuçi, për të ndihmuar në ngritje të çmimeve. Këto masa është thënë se do të lehtësohen në prill të vitit 2022.

OPEC Plus, që përbëhet nga vendet anëtare të OPEC-ut dhe aleatët, përfshirë Rusinë, kanë mbajtur të enjten video-konferencë për këtë çështje.

Bisedimet janë komplikuar si pasojë e mospajtimeve në mes të Rusisë dhe Arabisë Saudite.

Workers look at journalists during a media tour of the Khurais oilfield, about 160 km (99 miles) from Riyadh, in this June 23, 2008 file photo. Saudi Arabia is shipping more crude oil to Asia over the last two months of 2015 as strong refining margins boost demand, trade sources said, helping the top oil exporter defend its market share amid fierce competition. To match MIDEAST-OIL/ REUTERS/Ali Jarekji/Files

Megjithatë ky grup është pajtuar për zvogëlimin e prodhimit ditor për 10 milionë fuçi. Ndërkohë pritet që kombet tjera të ndalin prodhimin e tyre ditor për 5 milionë fuçi.

Pas zhvillimit të një takimi në muajin mars, Arabia Saudite dhe Rusia patën rritur prodhimin e naftës, me qëllim të rikthimit të fitimeve në tregje, pas rënies së kërkesës në botë për këtë produkt.

Ky vendim, bashkë me zhvillimet e lidhura me koronavirusin e ri, kanë nxitur uljen e çmimit të naftës në nivelin më të ulët në 18 vjetët e fundit.

Së fundmi është parë përmirësim në çmime, sidomos pas deklaratës së presidentit amerikan, Donald Trump një javë më parë, i cili ka thënë se pret që Arabia Saudite dhe Rusia t’iu japin fund mospajtimeve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Fuqia e SHBA po rritet

“Mbreti” i ri i naftës

Bussines Insider/ Paralajmërojnë analistët

“Recesioni global është i pashmangshëm”