MENU
klinika

Bussines Insider/ Paralajmërojnë analistët

“Recesioni global është i pashmangshëm”

09.03.2020 - 14:37

Analistët paralajmëruan për një recesion global ditën e sotme si një rezervë e tërhequr nga shitjet e koronavirusit, rendimentet e bonove dhe çmimet e naftës më të ulëta. E ardhmja e naftës u ul në 26% sot, pas rënies së tyre të mprehtë që nga Lufta e Gjirit në 1991 pasi OPEC dhe prodhuesit e tjerë të mëdhenj dështuan të bien dakord për të shkurtuar prodhimin javën e kaluar. Aksionet globale ndoqën tronditjen në të gjithë bordin, me stoqet evropiane më të ulët se 6% dhe të ardhmen e Dow duke treguar një rënie të hapjes prej 5%.

Ja çfarë thonë analistët në lidhje me shitjet:
Nigel Green, shefi ekzekutiv dhe themeluesi i grupit deVere:
“Një recesion global tani është pothuajse i pashmangshëm këtë vit. Rënia më e mprehtë e naftës që nga lufta e Gjirit të vitit 1991 ka nxitur më tej shitjen në tregjet botërore të aksioneve që filluan dy javë më parë me frikën se koronavirusi do të dëmtojë rëndë zhvillimin ekonomik. Me kombinimin e implikimeve të qëndrimi i naftës dhe shpërthimi, tani besoj se është pothuajse e pashmangshme që do të ketë një recesion global këtë vit”.

Neil Wilson, analisti kryesor i tregut në Markets.com:
“Kjo do të mbahet mend si e hëna e zezë. Nëse mendoni se nuk mund të përkeqësohet më shumë se dy javë të fundit, mendoni përsëri. ‘Gjaku me të vërtetë po rrjedh në rrugë’, është një masakër e plotë atje. Ekziston një rrezik i humbjeve në pozicionet e naftës që duhet të mbulohen duke shitur diku tjetër ne jemi në një rreth të mbrapshtë. Tregjet e kapitalit të sotëm janë të këqija dhe këto lloj lëvizjesh duhet të kenë frikë pasi ato mund të çojnë në shtrëngim agresiv në kredi që mund të spiralizojë në shqetësime reale financiare. Ne nuk e dimë as se çfarë ndikimi do të ketë koronavirusi në ekonomi, por akoma bono dhe tregjet e kapitalit neto po ulërasin recesionin. Kjo do të marrë një përpjekje fiskale masive prerja e normave me 50 bps nuk do të shkurtojë atë “.

Connor Campbell, analist financiar në Spreadex:
“Kanë kaluar shumë ditë të këqija që nga bursat e infektuar me koronavirusin. Megjithatë seanca e sotme u ndje si një kazan peshku krejtësisht. Edhe një herë duke ngritur spektrin e krizës financiare, tregjet evropiane pësuan humbje një-ditore që nuk shiheshin që nga pas Brothers Lehman shembet. Në thelb, është ekuivalenti i rrotullimit të tualetit dhe fasuleve të grirë njerëzit janë të frikësuar. Në vend që t’iu jepni investitorëve një shans për t’u qetësuar, një fundjavë plot tituj alarmante vetëm shkaktoi zjarret e panikut. Italia po planifikon të vendosë 16 milion njerëz nën karantinë; Franca ka ndaluar tubimet që tejkalojnë 1.000 njerëz; Britania e Madhe pa vdekjen e një të tretës së saj nga sëmundja; dhe numri i rasteve në SHBA ka arritur në 500. ”

Craig Erlam, një analist i lartë i tregut në Oanda Europe:
“Ku filloni në një ditë si sot? Është një masakër absolute atje dhe do të marrë një përgjigje të madhe nga politikë-bërësit për të rivendosur rendin. Ndërsa krijuesit e politikave dhe investitorët nuk po përpiqeshin sa duhet për të kapur shpërndarjen e shpejtë dhe të paparashikueshme të koronavirusit, atyre tani u është dhënë problemi shtesë i rënies së çmimeve të naftës. Përballë tij, rënia e çmimeve të naftës gjatë koha e shqetësimit ekonomik nuk tingëllon si një gjë e keqe për konsumatorët, por bankierët qendrorë, prodhuesit e naftës dhe vendet e mallrave mund të mos bien dakord saktësisht.”

Adam Vettese, një analist në platformën e investimeve multiasset eToro:
“Ky është një kolaps i çmimit të naftës në një shkallë që nuk shihet që nga Lufta e Gjirit. Në qoftë se nuk ka një marrëveshje të freskët midis Sauditëve, të cilët mund të menaxhojnë me naftë në këtë nivel, dhe Rusia, e cila nuk mund, ne mund të presim çmimin të mbetet nën presion. Efekti trokitje në diplomat e naftës në Mbretërinë e Bashkuar ka qenë brutal këtë mëngjes, me investitorë në gjendje të plotë paniku dhe është e vështirë të shihet ndjenja që kthehet në afatin e afërt.”

Russ Mold, drejtori i investimeve në AJ Bell:
“Shumë investitorë kanë qenë në pritje të kapitullimit në tregjet para se të mendojnë për blerjen në rënie. Historia sugjeron se kapitullimi ndiqet shpejt nga dëshpërimi dhe që është potencialisht koha më e mirë për të blerë përpara një rikuperimi të tregut. Shkatërrimi i së hënës në treg mund të sugjerojë se po lëvizim nga paniku në fazën e kapitullimit të ciklit të emocioneve të lidhura me investimet “.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Bussines Insider

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shuplakë për prodhuesit e naftës

CNN/ Arabia Saudite fillon luftën e çmimeve

Situata e tregjeve financiare në SHBA, Europë, Azi

CNBC/ Nafta “kërcënon” bursat globale