MENU
klinika

BBC/ Një marrëveshje prej £8 bn

Gjigandi i shitjes me pakicë heq dorë nga dyqanet në Azi

09.03.2020 - 13:41

Gjigandi i shitjes me pakicë në Mbretërinë e Bashkuar Tesco ka pranuar të shesë degët e tij në Tajlandë dhe Malajzi për ($ 10.6bn) $8bn. Zinxhiri i supermarketeve ka 2,000 dyqane në të dy vendet, nën markën Tesco Lotus, dhe po i shet ato në konglomeratin Thai Thai CP Group. Kryeshefi ekzekutiv Dave Lewis tha se shitja do t’i lejojë Tesco “të thjeshtojë më tej dhe të përqëndrojë” biznesin e saj. Ai gjithashtu tha që 5bn £ e të ardhurave do t’u ktheheshin aksionarëve përmes një dividenti të veçantë.

Tesco zbuloi në dhjetor se kishte marrë interes për dyqanet e saj aziatike, të cilat punësojnë rreth 60,000 njerëz, por nuk i zbuloi ofertuesit. Dyqanet e tjera Tesco janë në Irlandë dhe në Evropën qendrore, përfshirë Poloninë dhe Hungarinë. Shitësi me pakicë shtoi se shitja gjithashtu do të zvogëlojë borxhin dhe do të drejtojë grupin, duke mundësuar një “fokus më të fortë” në aktivitetet e Mbretërisë së Bashkuar, Irlandës dhe Evropës qendrore.

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

Shitja e propozuar u pajtua njëzëri nga bordi i Tesco, por ka nevojë për miratim nga aksionarët dhe rregullatorët. Marrëveshja është vendosur të përfundojë në gjysmën e dytë të këtij viti. Masa vjen pasi Z. Lewis përgatitet të tërhiqet këtë vit, pasi ka mbikëqyrur një riparim të madh në Tesco gjatë pesë viteve të tij në krye. Ai ka shkurtuar mijëra punëtorë si pjesë e një programi masiv për uljen e kostove.

CP Group është ndërmarrja më e madhe private në Tajlandë dhe një nga konglomeratet më të mëdha në botë, që zotëron më shumë se 10,000 Seven Eleven dyqane dhe një nga firmat më të mëdha telekomunikuese të Azisë. Grupi në të vërtetë zotëronte dyqanet kur ata njiheshin si Lotus, në fund të viteve 1990, por i shitën ato në Tesco pasi humbi para gjatë krizës financiare aziatike të 1997.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


CNBC/ "Themeli i luftës është ekonomia"

“Me apo pa koronavirus, Kina do tejkalojë SHBA”

Fitimet marramëndëse të punonjësve!

Industria e modës ‘ushqen’ ekonominë


Për shpëtimin e ekonomisë së Shqipërisë!

Projektimi i së ardhmes post-Covid bizneset dhe forcat politike

Nivelet më të larta të likuiditetit në rajon

Kreditë me probleme mund të rriten në tre valë!

Analizë/ Pse Europa është një hap para SHBA?

Kush po e përballon më mirë krizën ekonomike?

Propozimet e Raportit të Bankës Botërore për Shqipërinë

Si do t’i ruajnë kompanitë vendet e punës?

Shansi që po na vjen në derë!

Pandemia/ Punët që mund t’i marrim botës