MENU
klinika

CNBC/ "Themeli i luftës është ekonomia"

“Me apo pa koronavirus, Kina do tejkalojë SHBA”

29.02.2020 - 17:02

Drejtori i Përgjithshëm i Tesla dhe SpaceX Elon Musk parashikuan të Premten se ekonomia kineze përfundimisht do të kapërcejë Shtetet e Bashkuara me të paktën dyfish, gjë që do të rrisë antenën midis ushtarakëve masivë të kombeve. “Një gjë që do të ndihet mjaft e çuditshme është se ekonomia kineze ka të ngjarë të jetë të paktën dy herë më e madhe se ekonomia e Shteteve të Bashkuara, ndoshta tre herë,” tha Musk gjatë një bisede me gjeneralin e Forcave Ajrore të SHBA, Thompson në Simpoziumin e Luftës Ajrore në Orlando, Florida.

“Themeli i luftës është ekonomia,” tha Musk. “Nëse keni gjysmën e burimeve të palës tjetër, atëherë më mirë të jeni real dhe novator, nëse nuk jeni inovator, do të humbisni.” Të dy kombet tashmë janë dy ekonomitë më të mëdha në botë. ShBA mbizotëron me 21,44 trilion dollarë në PBB nominale dhe përbën një të katërtën e ekonomisë botërore. Sidoqoftë, Kina është ekonomia me trilion dollarë në zhvillim më të shpejtë me PKB prej 14,14 trilion dollarë, sipas Nasdaq. Për shkak se popullsia e Kinës është rreth katër herë më e madhe se Shtetet e Bashkuara, Musku tha se do të ulte pengesën që Kina të tejkalojë në madhësinë ekonomike. Shtetet e Bashkuara kanë afërsisht 330 milion njerëz, sipas Regjistrimit të SHBA, ndërsa Kina ka më shumë se 1.3 miliardë njerëz.

“Do të kërkonte vetëm arritja e një PBB për frymë gjysmën e madhësisë së Shteteve të Bashkuara për ekonominë e tyre që të ishte dyfishi i madhësisë sonë,” tha Musk. Kapërcimi i Kinës në ekonominë amerikane ka të ngjarë të shkaktojë tension të shtuar midis dy vendeve, të cilat tashmë janë në kundërshtim me çështje të tilla si tregtia dhe teknologjia 5G. Gjatë bisedës së tij me Thompson, Musk theksoi vazhdimisht rëndësinë e inovacionit në Shtetet e Bashkuara në mënyrë që të ruajë avantazhin e saj konkurrues. Kur bëhet fjalë për hapësirën, Musk tha që SHBA është në rrezik të mbetet prapa. “Ky nuk është një rrezik i kohëve të kaluara, por tani është një rrezik,” tha ai. “Unë kam zero dyshim se nëse Shtetet e Bashkuara nuk kërkojnë risi në hapësirë, do të jetë e dyta në hapësirë.”

CNBC raportoi javën e kaluar që SpaceX po kërkon të mbledhë rreth 250 milion dollarë në një vlerësim prej 36 miliardë dollarësh. Për të inkurajuar inovacionin, Musk bëri thirrje për më shumë konkurrencë në industri dhe në mënyrë të veçantë thirri sistemin më të shtrenjtë të Pentagonit. “Joint Strike Fighter, duhet të ketë një konkurrent … që është një çështje e diskutueshme, por nuk mendoj se është mirë të kesh një ofrues,” tha ai, duke iu referuar programit F-35 të Lockheed Martin.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Shifrat e kuqe" mbulojnë ekranet

CNBC/ Bursat europiane “humbasin kontrollin”

Fitimi i parë pas 6 javësh

CNBC/ Stabilizohen çmimet e naftës

CNBC/ Ekspertët: Planifikoni tani para se...

“Kina është ende Kinë, ekonomia ende ekonomi”