MENU
klinika

"Shifrat e kuqe" mbulojnë ekranet

CNBC/ Bursat europiane “humbasin kontrollin”

27.02.2020 - 10:17

Aksionet evropiane vazhdojnë rendin zbritës edhe këtë të enjten ndërsa përhapja e shpejtë e koronavirusit vazhdon të mbizotërojë ‘ndjenjën’ e tregut. Stoxx pan-Evropian ra 2,3% në tregtinë e hershme, duke çuar humbjet në 3.3% pasi të gjithë sektorët dhe në oraret kryesore tregtuan shifrat me të kuqe. Përhapja e koronavirusit, i cili tani ka infektuar më shumë se 81,000 njerëz dhe vrarë mbi 2.700, vazhdon të shkatërrojë tregjet dhe politikëbërësit në të gjithë botën.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës tha që ka 433 raste të reja të konfirmuara dhe 29 vdekje shtesë nga 26 shkurt. Koreja e Jugut, ku ka shpërthimin e dytë më të madh pas Kinës, konfirmoi një rritje prej 334 rastesh të tjera të enjten në mëngjes, duke e çuar totalin e vendit në 1,595. Në Japoni, një grua ka testuar pozitive për virusin për herë të dytë. Tregjet e Azisë së Paqësorit kryesisht ranë patën ndryshim negativ. Ndërkohë në ShBA, Presidenti Donald Trump tha të Mërkurën se Zëvendës Presidenti Mike Pence do të jetë përgjegjës për përgjigjen e SHBA për shpërthimin e koronavirusit.

Në Evropë, vëmendja mbetet e përqendruar në përshkallëzimin e çështjeve në Itali; 424 njerëz kanë virusin (nga tre persona fillestë të Premten e kaluar) dhe 12 njerëz kanë vdekur. Megjithëse shumica e rasteve mbeten të përqendruara në veri, virusi tani është përhapur në një pjesë të vogël të rajoneve të tjera dhe aq në jug sa Puglia dhe Sicilia. Trump tha se ShBA mund të konsiderojë kufizimin e udhëtimit në Itali dhe Korenë e Jugut, por nuk do ta bënte akoma. Ministri i Shëndetësisë i Gjermanisë Jens Spahn ka thënë se vendi i tij është në fillimin e një epidemie koronavirus pasi u shfaqën raste të reja që nuk mund të gjurmohen më në burimin origjinal të virusit në Kinë.

Standard Chartered shënoi një rritje prej 46% të fitimit vjetor sot por paralajmëroi që koronavirusi do të ngadalësojë përparimin drejt 10% objektivit të tij ROTE (kthimi i kapitalit të prekshëm). Aksionet e huazuesit britanik ranë 2.9% në tregtinë e hershme. Aksionet e WPP zhyten 12.9% në fund të Stoxx 600 pasi firma më e madhe botërore e reklamave pësoi një ngadalësim të shitjeve të tremujorit të katërt dhe parashikoi një banesë të vitit 2020, ndërsa easyJet ra me 9,7% ndërsa linjat ajrore vazhdojnë të bllokohen nga shpërthimi i koronavirusit.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


COVIZ-19 "paralizon" qytetet

CNBC/ Zbrazen marketet në Itali

Fitimi i parë pas 6 javësh

CNBC/ Stabilizohen çmimet e naftës