MENU
klinika

Numri i viktimave, të infektuar e të shëruar deri më sot

Bilanci i koronavirusit në Kosovë

27.04.2020 - 07:42

32 raste u konfirmuan mbrëmë si të infektuar me COVID-19 në disa prej rajoneve të Kosovës. Kësisoj ky numër bëri që në përgjithësi në vend numri i të prekurve me koronavirus të shkojë në 763.

Por nëse llogarisim shifrën e të shëruarve, atëherë i bie që numri i saktë i të prekurve është 597, pasi deri tani janë shëruar 166 persona, raporton Indeksonline.

Pra në gjithë Kosovën deri tani janë të infektuar 597 njerëz, ku gjëja më e mirë që do t’i ndodhte vendit është të gjithë të arrijnë të mundin këtë virus.

Për nga numri i të infektuarve qyteti i Ferizajt vazhdon të ketë numrin më të lartë, komuna kjo e karantinuar bashkë me disa qytete të tjera.

Por mbrëmë numrin më të madh sa i përket personave të infektuar e pati Peja, me gjithsej 23 raste.

Gjatë ditës së djeshme humbi jetën edhe një 44 vjeçare nga Malisheva e Gjilanit, pas infeksionit me virusin korona, por që i njëjti pati edhe probleme të tjera shëndetësore. Numri i të vdekurve nga ky virus ka shkuar në 21, duke shpresuar që të ndalojë me kaq dhe se numri mos të rritet.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia mbrëmë ka deklaruar se me datën 30 të këtij muaji do të risihikohet mundësia për ndryshimin e masave të ndalimit të qarkullimit, të cilat tash janë vetëm një orë e gjysmë dalje në dite për të kryer shërbimet e nevojshme

Institucionet shëndetësore në vend kanë vazhduar të përcjellin mesazhin e tyre për mbajtje të higjienës, dalje sa më të pakta në mënyrë që të mbrojmë veten, familjen dhe gjithë shoqërinë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Si paraqitet situata në Kosovë?

Për 2 ditë shërohen 6 pacientë me COVID-19