MENU
klinika

Frikë jo, kujdes po

Dhimbje në kraharor: COVID-19 apo ankth?

15.04.2020 - 15:57

Një nga pyetjet më të mëdha që njerëzit kanë pasur javët e fundit është nëse një simptomë që ata kanë është COVID-19 apo diçka tjetër. Një hundë e bllokuar… dhimbje të fytit… dhimbje në gjoks.

Së pari, nuk duhet të injoroni kurrë dhimbjet në gjoks nga ndonjë shkak. Nëse keni një fillim të papritur të dhimbjes në gjoks, telefononi urgjencën. Dhimbja e gjoksit nga një sulm në zemër zakonisht ndjehet si presion ose një ndjesi shtrydhëse, por mund të ndryshojë nga një person në tjetrin.

Sfida është se dhimbja në gjoks nga ankthi dhe madje edhe COVID-19 mund të ndjehen të ngjashëm me dhimbjen në zemër – por me dallime të rëndësishme. Dhimbja në gjoks e lidhur me ankthin zakonisht vjen papritur . Ju do të keni një ritëm të shpejtë zemrës , madje mund të ndjeheni sikur është e vështirë të marrësh frymë. Natyra e papritur e kësaj lloji të dhimbjes sugjeron ankth. Sidoqoftë, siç e përmenda edhe më parë, këto simptoma të njëjta mund të shfaqen me dhimbje në zemër. Dhimbja e papritur e gjoksit që zgjat më shumë se një minutë meriton një telefonatë të menjëhershme te mjeku  ose 127. Lërini mjekun të kuptojë nëse është ankthi apo zemra.

Dhimbja në gjoks nga COVID-19 nuk do të vinte papritur. Simptomat e COVID-19 zhvillohen në mënyrë tipike gjatë disa ditëve, të ngjashme me infeksionet e tjera virale. Pra, nëse ndjeheni mirë, nuk ka gjasa të jetë koronavirus. Por nëse keni qenë të sëmurë për disa ditë dhe ndiheni vërtet keq tani, dhimbja në gjoks shumë mirë mund të ishte COVID-19. Nëse keni marramendje, telefononi menjëherë mjekun.

Ajo mban përsëritje. Sa herë që keni dhimbje të vazhdueshme në gjoks dhe nuk jeni të sigurt se çfarë është, nuk ka dyshim se çfarë të bëni. Merrni ndihmën e menjëhershme mjekësore. Mos harxhoni kohë duke provuar të kuptoni se çfarë po e shkakton atë. Dhe së fundi, mos harroni të merrni frymë. Ka shumë arsye për t’u shqetësuar tani, por ka edhe shumë mbi të cilat keni kontroll. Nëse stresi po ju “mbyt”, merrni disa minuta çdo ditë (disa herë në ditë) për të praktikuar ushtrime të frymëmarrjes së thellë – ato që unë i quaj mini-meditim. Bëni një frymë të ngadaltë, të thellë, duke mbushur plotësisht mushkëritë , mbajeni për disa sekonda dhe më pas lëshojeni. Thithni për 4 sekonda, mbajeni për 2, pastaj nxirreni për 4 sekonda. Dhe përsëriteni.

Tani nuk është koha për të mbajtur ndjenjat tuaja ndaj vetvetes. Gjeni një mik të besuar që është i mirë për t’ju qetësuar. Dikush që mund të të ngrejë humorin – jo të fus në ankth. Bëni një pushim nga lajmet. Nëse do të jetë e tepërt, kërkoni ndihmë profesionale. Shumë terapistë po ofrojnë seanca telemjekësore  tani nga komoditeti i shtëpisë tuaj. Dhe mos harroni, ne do të kapërcejmë edhe këtë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Këngëtari shqiptar jep lajmin e shumëpritur

‘Jemi shëruar nga koronavirusi, presim të dalim nga Infektivi’

Ç'mendon njeriu që formoi BE-në?

‘Mikrobi është kthyer në Evropë…’