MENU
klinika

Si Greqia po e lufton koronavirusin

Dikur “delja e zezë”, sot shembull për gjithë Evropën!

10.04.2020 - 16:35

Duke qenë  “shumë lart”, pasi fitoi kampionatin e futbollit dhe mbajti Olimpiadën në 2004, si dhe fitoi Eurovizionin dhe Eurobasketin në 2005, Greqia “ra” në 2010 për shkak të frikës nga kolapsi ekonomik.

Pas këtyre arritjeve të jashtëzakonshme dhe e njohur si “djepi i civilizimit perëndimor”, Greqia u quajt nga evropianët si e korruptuar dhe dembele dhe u quajt “delja e zezë e Evropës”.

Sidoqoftë, pasi “përballoi” Turqinë që dërgoi dhjetëra mijëra emigrantë të paligjshëm në kufirin e Greqisë vetëm muajin e kaluar, vendi mesdhetar u  quajt “Mburoja e Evropës”.

Tani, pas një muaji, Evropa po shikon Greqinë dhe po pyes veten pse vendi i vogël, nga ku midis 2010 dhe 2015, 35,000 mjekë u larguan për të punuar në Gjermani, po përballon aq mirë koronavirusin.

Një nga arsyet ishin veprimet e shpejta të Greqisë për të marrë masa.

coronavirus Greece

Koronavirusi për fat të keq doli jashtë kontrollit në Itali (140,000 raste) dhe Spanjë (150,000 raste) me mbi 17.500 dhe 15,000 vdekje përkatësisht, ndërsa Greqia ka vetëm 1.900 raste dhe 83 vdekje.

Edhe kur llogariten diferencat e popullsisë, flitet për raste dhe vdekje 40 herë më shumë sesa Greqia.

Sidoqoftë, nëse e krahasojmë me vendet me popullsi të ngjashme, ndryshimet janë të dukshme.

From "black sheep" to "shining example": Why Europe is looking at Greece during the coronavirus pandemic 3

Sigurisht që të dhënat janë të vjetra, por ato tregojnë se sa mirë po e përballon Greqia krizën në krahasim me disa nga homologët e tjerë evropianë me një popullsi të ngjashme që kanë një GDP shumë më të lartë dhe nuk e kanë të shkatërruar sistemin e kujdesit shëndetësor.

From "black sheep" to "shining example": Why Europe is looking at Greece during the coronavirus pandemic 4

Gazeta italiane Corriere della Sera shkruan sesi Greqia po përballon me sukses me pandeminë.

“Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ishte i kujdesshëm dhe i përulur”, “edhe këtë herë, Greqia po i jep mësime Evropës veriore,” shkruante gazeta.

Gjithashtu shkruhet se grekët respektuan rregullat e përcaktuara nga qeveria.

Si përfundim, Corriere della Sera pretendon se “disa studiues thonë se trajtimi i krizës ishte më i lehtë, sepse Greqia nuk është e populluar. Por në fakt, në Athinë dhe qytete të tjera të mëdha, njerëzit frekuentojnë kafene, ndoshta më shumë se çdo qytet tjetër evropian.”

Në një artikull mbi Al-Jazeera, me titull “Si Greqia e rrafshoi kurbën e koronavirusit”, shkruhet “Grekët shpejt e lanë shpirtin e tyre revolucionar mënjanë  dhe ndoqën këshillat e qeverisë për të qëndruar në shtëpi. Rezultati ka qenë një numër jashtëzakonisht i ulët i vdekjeve.”

Bloomberg gjithashtu vlerësoi Greqinë, duke shkruar: “Një shembull tjetër vjen nga Greqia. Ajo mbylli aktivitetet ekonomike, edhe pse vendpushimet turistike ishin gati të rihapeshin. Duket se ka funksionuar”.

Dikur ishte “delja e zezë e Evropës”, por tani duket se pjesa tjetër e Evropës me siguri ka shumë për të mësuar nga Greqia edhe një here, pasi është shembulli më i mirë në një kontinent që po shkatërrohet.

Përkthyer dhe përshtatur nga Greek City Times/ konica.al