MENU
klinika

Nga The Guardian

Trump po luan një lojë vdekjeprurëse me Kinën!

19.04.2020 - 17:43

Me siguri çdo amerikan e kishte pyetur veten se çfarë do të ndodhte kur Donald Trump, të përballej me një krizë të vërtetë. Tani ata e dinë.

Covid-19 e ka kurorëzuar atë  si “Lordin e keqbërjes”. Kjo është e përshtatshme për një njeri që javën e kaluar pretendoi të ushtrojë “autoritet të plotë”. Andrew Cuomo, guvernatori i Nju Jorkut që e kupton se çfarë do të thotë udhëheqja, i kujtoi atij se SHBA nuk nxjerr mbretër.

Por, monarku i fundit i Amerikës, George III dhe Trump kanë shumë gjëra të përbashkëta. Trump është më shumë diktator sesa democrat. Vlen të kujtojmë se Mbreti i vjetër George u sëmur mendërisht, pasi Trump është po aq i rrezikshëm.

“Refuzimi i presidentit në fillim ishte vdekjeprurës,” tha Nancy Pelosi, Kryetarja e Demokratëve, muajin e kaluar.  Ajo përsëriti akuzën javën e kaluar, duke pretenduar se Trump ishte akoma duke shkaktuar “vdekje dhe katastrofë të panevojshme”. Rezultati, deri më tani, është rreth 700,000 raste Covid dhe 35,000 vdekje nga SHBA.

A është e drejtë të fajësosh atë personalisht për çdo vdekje të parandalueshme? Jo. Por është detyra e tij të kujdeset për popullin amerikan. Ai është në fund të fundit përgjegjës.

Motivi kryesor i Trump në nxjerrjen e “udhëzimeve” javën e kaluar për të lehtësuar bllokimin nuk ishte shqetësim për mirëqenien e qytetarëve. Bëhej fjalë për ringjalljen e ekonomisë dhe për rizgjedhjen e tij,.

Po kështu, Trump rrezikon botën që SHBA dikur aspironte të drejtonte. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë gabime gjatë kësaj pandemie. Por ka ende një rol jetësor në koordinimin e një reagimi global. Trump e keqtrajtoi atë. Falë tij, më shumë njerëz mund të vdesin.

Sidoqoftë, objektivi i Trump është Kina. Kjo është vërtet e rrezikshme. Rrezikon shndërrimin e një marrëdhënie tashmë të tensionuar në një luftë të dytë të ftohtë.

Trump e akuzoi Kinën përsëri javën e kaluar, duke pretenduar se Kina qëllimisht kishte fshehur virusin. rump planifikon të përdorë këtë narrativë anti-Kinë për të mposhtur rivalin presidencial demokrat, Joe Biden.

Pamundësia e vazhdueshme e Trump për të treguar udhëheqje kompetente, racionale brenda dhe jashtë vendit po shkatërron reputacionin e Amerikës në të gjithë botën.

Bota nuk mund të përballojë edhe katër vjet të tjera të kaosit dhe masakrës së personifikuar nga Trump. Votimi i tij në nëntor është zgjidhja më e mirë. Po sikur ai të përpiqet të vonojë zgjedhjet?

Ekspertët thonë se atij i mungon fuqia për ta bërë këtë. Por ai mund të mos pajtohet. Midis vdekjes dhe shkatërrimit kaq shumë të shmangshëm, pse të mos vritet edhe kushtetuta dhe Etërit Themelues? Pra, duket se ai është i aftë për pothuajse çdo gjë.

Simon Tisdall është një komentues i çështjeve të jashtme. Ai ka qenë një shkrimtar, redaktor i huaj dhe redaktor amerikan për Guardian.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Guardian/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


CNBC/ "Themeli i luftës është ekonomia"

“Me apo pa koronavirus, Kina do tejkalojë SHBA”