MENU
klinika

Tanimë askush nuk e beson...

Virusi “lindi” në Kinë, por Kina nuk mund ta “vrasë” atë!

07.04.2020 - 16:46

Kina nuk ka raportuar vdekje të reja nga koronavirusi kudo në vend, për herë të parë që nga fillimi i shpërthimit të koronavirusit. Por siç shkruan Robin Brant i BBC-së, ka pyetje të vazhdueshme se deri ku mund të besohen këto shifra.

Për muaj të tërë, çdo mëngjes në 03:00, zyrtarët në Kinë publikonin shifrat e fundit për përhapjen e virusit për t’u ndarë me botën. Që nga 7 prilli, ajo kishte regjistruar 81.740 raste dhe 3,331 vdekje.

Vendi ku u shfaq virusi është lavdëruar për trajtimin e krizës. Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus përshëndeti Kinën për “shpejtësinë me të cilën ajo e zbuloi shpërthimin” dhe “angazhimin e saj”.

Por, me gjithë fjalët e ngrohta nga OBSH, ekziston dyshimi për statistikat zyrtare dhe suksesin e pretenduar.

Javën e kaluar, ministri i i qeverisë britanike Michael Gove i tha BBC-së “disa nga raportimet nga Kina nuk ishin të qarta në lidhje me shkallën, natyrën, infektivitetin e virusit”. Dhe ligjvënësit amerikanë kanë akuzuar Kinën për fshehje të infromacionit.

SHBA tashmë ka shumë raste të raportuara dhe vdekje, madje disa duket se po kërkojnë nga Kina mënyrën sesi të shpëtojnë nga koronavirusi.

Por shumë shqetësohen se Kina nuk është plotësisht e sinqertë për masën e infeksioneve dhe vdekjeve të saj.

Kina ka reputacion të keq kur bëhet fjalë për shifra. Kjo është veçanërisht e vërtetë për të dhënat për ekonominë e saj, matësi kryesor i përparimit për vendin dhe Partinë Komuniste në pushtet. Për dallim nga shumica e vendeve, shifrat tremujore të PBB-së së Kinës janë konsideruar prej kohësh më shumë si një udhëzues sesa një pasqyrim i saktë i performancës së tij aktuale ekonomike. Para kësaj pandemie, qeveria synonte rritje rreth 6% në vitin 2020. Për vite të tëra parashikimi ka dale shumë i saktë.

Por ka pak ekonomistë jashtë Kinës që e marrin atë siç lexohet. Asnjë ekonomi e krahasueshme nuk ka numra që japin në këtë nivel të dyshimtë të qëndrueshëm.

Ne e dimë se ky virus filloi të qarkullojë në Wuhan në dhjetor të vitit 2019. Por nuk është sekret që Kina me të vërtetë e fshehu ekzistencën e tij, shtrirjen e saj dhe ashpërsinë e fillimit.

Kina raportoi virusin në OBSH më 31 dhjetor. Por ne gjithashtu e dimë se, rreth asaj kohe, një mjek që u përpoq të paralajmëronte kolegët e tij për një shpërthim të një virusi, ishte në mesin e një grupi të akuzuar nga policia. Dr Li Wenliang u detyrua të heshtnin. Dr Li më vonë vdiq nga Covid-19.

Një raport zyrtar i inteligjencës në Shtëpinë e Bardhë arriti në raportimin se raportimi i Kinës ishte “me qëllim  tjetër” dhe numrat ishin “të rremë”.

Arsyeja? Ato mund të jenë të shumëfishta: të fshehin nga publiku një tjetër krizë të pashmangshme të shëndetit publik, për të shmangur përhapjen e panikut ose ndoshta me shpresën se nuk do të përshkallëzohej dhe nuk do të zbulohej kurrë plotësisht.

Edhe nëse shifrat aktuale të raportuara konsiderohen të vlefshme, të gjithë dyshojnë tek Kina.

Nga janari deri në fillim të marsit, shtatë versione të ndryshme të përkufizimit për Covid-19 u bënë publike nga Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë.

Prof Cowling më tha që testimi fillestar u përqëndrua në mënyrë specifike vetëm në raste të rënda të pneumonisë të lidhura me tregun e lagësht në Wuhan, ku filloi shpërthimi.

Presidenti Xi Jinping, dhe rrethi i tij, tashmë kanë filluar të përpiqen të përmirësojnë reputacionin e tyre dhe imazhin e Kinës.

Kina ka dërguar ndihmë dhe mjekë në vendet më në nevojë, si Italia, por edhe të tjerët, si Serbia, që janë aleatë të nevojshëm.

Dhe qeveria kineze pretendon se faza e parë e provave njerëzore të një vaksine të mundshme ka përfunduar, brenda vetëm disa javësh.

Pavarësisht nëse të dhënat që ato sigurojnë janë të sakta, duket se Kina e ka klaur fazëm më të keqe të kësaj krize, dhe është e qartë se vendi ku lindi ky shpërthim global tani dëshiron të shihet si vendi që i jep fund atij.

Përkthyer dhe përshtatur nga BBC/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kërkohen vullnetarë për testimin

Kina ka gati vaksinën për koronavirusin

Po i shmanget përgjegjësisë?

Kinezët vdesin e presidenti zhduket!