MENU
klinika

Nga Financial Times

Diplomatët “luftëtarë ujk” po tregojnë çfarë synon Kina!

12.05.2020 - 16:03

Diplomatët e Kinës kanë hequr dorë nga diplomacia. Në një përpjekje për të kundërshtuar akuzat perëndimore që koronavirusi e ka origjinën në vendin e tyre, emisarët e Pekinit gjatë dy muajve të fundit kanë zëvendësuar mirësjelljen me frikësimin.

Diplomatët “luftëtarë ujk” të Kinës, të emëruar sipas disa filmave, ku luftëtarët kinezë të operacioneve speciale mposhtin mercenarët e udhëhequr nga perëndimi, janë shfaqur gjatë tre viteve të fundit.

Por virusi i ka vendosur taktikat e tyre luftarake në fokus të qasjes së politikës së jashtme të Pekinit.

Analistët kinezë dhe perëndimorë thanë se lufta në Evropë dhe SHBA për të përmirësuar epideminë kishte ndihmuar të bindte Pekinin se do të eklipsonte Amerikën si një fuqi globale.

“Ne po shohim versionin 2.0 të besueshmërisë së Pekinit të ekspozuar pas krizës globale financiare të vitit 2008,” tha Jude Blanchette, një ekspert i Kinës në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, Qendra e Shëndetit Amerikan.

Edhe pas më shumë se një dekade përpjekjesh për të kundërshtuar tregimet më negative të perëndimit për Kinën, “perëndimi vazhdon të dominojë”, shkroi Nadège Rolland, një analiste në Byronë Kombëtare të Kërkimeve Aziatike.

Blanchette parashikoi që Pekini do të ndryshonte drejtim gjatë javëve të ardhshme por ekspertët besojnë se përpjekja dhjetëvjeçare e Kinës për t’u marrë me perëndimin vazhdon. “Ata synojnë të detyrojnë homologët të respektojnë interesat e Kinës” tha Zhao Tong, një anëtar në Qendrën Carnegie-Tsinghua për Politikën Globale në Pekin.

Zhao e përshkroi ndryshimin si një “proces përshpejtues” të nxitur nga ambicia e Presidentit Xi Jinping dhe armiqësia e SHBA ndaj Kinës.

Kjo ka nisur prej kohësh. Ngjarje të tilla si kritika perëndimore ndaj Kinës për masakrën e Tiananmenit në vitin 1989 ose bombardimi aksidental i ambasadës kineze në Beograd, periodikisht tronditën angazhimin e Pekinit për të punuar me Evropën dhe Amerikën.

Sipas Zhao, politika e Uashingtonit kontribuoi tek ndryshimi.

Studiues të tjerë kinezë thanë se ndryshimi nisi pasi administrata Trump nisi ta quante Kinën kundërshtare në dokumentet e sigurisë.

Pasi kritika ndërkombëtare për vendin u intensifikua për kampet e riedukimit të partisë komuniste në Xinjiang dhe trajtimin e protestave në Hong Kong, udhëheqësit bënë thirrje për një “shpirt luftarak” në të gjithë shoqërinë kineze.

Këto udhëzime iu kaluan diplomatëve nga Wang Yi, ministri i jashtëm.

Mareike Ohlberg, një studiuese në Fondin Gjerman Marshall, e specializuar në fushatat e ndikimit kinez në Evropë, tha: “Në të kaluarën, ka qenë ndryshe. Ësht% hera e parë që ne po shohim mesazhe shkatërruese drejt Evropës. “

Përkthyer dhe përshtatur nga Financial Times/ Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Albert Çaçi

Një vit i vështirë

Cilën anë po mban në luftën aktuale

Evropa, me Kinën apo kundër Kinës?