MENU
klinika

Nuk duhet t’i injoroni ato në asnjë mënyrë

Ja çfarë do të thonë shenjat në thonjtë tuaj

03.05.2020 - 08:52

Dy nga ekspertët kryesorë të thonjve në Australi kanë folur për disa nga problemet më të zakonshme të thonjve dhe kanë zbuluar se çfarë tregojnë ato për gjendjen e shëndetit tuaj.

Dr Samantha Eisman, një konsulente dermatologe në Sinclair Dermatology si dhe profesionistja e bukurisë Tracey Winder shpjegojnë se si të identifikohen dhe të zgjidhen problemet e zakonshme të thonjve, të tilla si kreshtat, njollat ​​e bardha dhe ndarja e pllakës së thonjve.

Disa mund të rregullohen me një ndryshim të thjeshtë në dietë, ndërsa të tjerët sugjerojnë probleme themelore shëndetësore që kanë nevojë për vëmendje urgjente.

1- Gërvishtja e thonjëve

Gërvishtja e thonjve ose shfaqja e një sipërfaqeje të pabarabartë ose të groposur mund të lidhet me dietën, çrregullimet e lëkurës dhe sëmundjet.

Ato shpesh tregojnë mungesë të squfurit mineral në dietën tuaj. Squfuri mineral është i disponueshëm në ushqime të pasura me proteina si mishi, shpendët, vezët dhe qumështi, tha zonja Winder.

Nëse jeni vegan, mund të merrni marrjen tuaj të squfurit mineral përmes hudhrës, qepëve, lakrës, kastravecave, filizave të Bruselit, rrepave, arrave, kale, marule, leshterikë dhe mjedër.

Me erozione të thonjve, motivi që qëndron pas kësaj janë psoriaza, ekzema, alopecia ose traumat.

2-Thonjtë e thatë, të hollë dhe të brishtë

Nëse thonjtë tuaj prishen lehtësisht, copëtohen ose u mungon shkëlqimi, ka të ngjarë të fajësohet dieta juaj.

“Mangësitë dietike jo vetëm që pengojnë thonjtë të rriten normalisht, por gjithashtu mund të shkaktojnë dobësi dhe brishtësi,” tha zonja Ëinder. ‘Ky çrregullim i thonjve gjithashtu mund të lidhet me lodhjen dhe sëmundjet (si probleme metabolike, anemi ose çrregullime endokrine). ‘

Edhe marrja e ilaçeve të caktuara mund të shkaktojë traumë të thonjve. Shëndeti ynë i thonjve gjithashtu përkeqësohet ndërsa plakemi, kështu që diçka për të mbajtur në mend ndërsa vitet kalojnë është fakti se vitaminat A, B, C, D dhe E janë më të rëndësishmet për thonjtë e shëndetshëm, kështu që sigurohuni që dieta juaj të mbulojë spektrin e plotë të grupeve ushqimore.

Mineralet si kalciumi, jodi, hekuri dhe magnezi janë gjithashtu thelbësore.

3-Pikat e bardha

Shenjat e bardha kanë tendencë të jenë rezultat i dëmtimit ose traumës dhe zakonisht nuk janë çështje shëndetësore.

Kjo gjendje është shkaktuar nga flluska të vogla ajri që janë bllokuar midis shtresave të indeve të thonjve. Nëse thonjtë dëmtohen, mund të paraqiten pika të bardha ose linja.

Këto mavijosje të thonjve, të cilat janë të njohura edhe si leukonçia, nuk mendohet se shkaktojnë shqetësim pasi ato zakonisht shërohen vetë, megjithëse kjo mund të zgjasë deri në katër muaj.

4-Thonjtë e butë të përkulur

Thonjtë e butë që përkulen lehtë, zhvishen ose thyhen mund të shkaktohen nga ekspozimi ndaj disa kimikateve ose nga një mënyrë jetese jo e shëndetshme.

Zonja Winder tha që shkaku më i zakonshëm i thonjve të butë është përdorimi i zgjatur i larësve ose tretësve, dhe mangësitë ushqyese – në veçanti, siliciumi.
Thonjtë e butë gjithashtu mund të shkaktohen nga ilaçet pa recetë ose nga mungesa e gjumit, stërvitja dhe një dietë e dobët. Për të parandaluar këtë çështje, sigurohuni që dieta juaj të jetë e pasur me silicë, një mineral i ngjashëm me çimento qelizore , me qëllim që të ndihmojë thonjtë të rriten më shpejt dhe të jenë më elastikë.

5-Thonjtë në formën e lugës

Thonjtë e lugës (koiloniçia) janë thonjtë e butë që duken të skalitur. Kjo formë e thonjve shihet më shpesh tek fëmijët e vegjël pasi thonjtë janë të butë dhe të hollë.

Tek të rriturit, nëse thoi ka një formë konkave, që domethënë formën e nje luge, të kthyer nga brenda, kjo mund të tregojë një çrregullim mjekësor, veçanërisht aneminë me mungesë hekuri.

6-Ndarja e pllakës së thonjve

Dr Eisman shpjegoi se ndarja e pllakës së thonjve (onikoliza) zakonisht fillon në skajin e thoit dhe përparon drejt kutikulës. Thoi i shkëputur duket në ngjyrë të bardhë-verdhë sepse ajri është bllokuar në shtresën midis pllakës së thoit dhe vetë shtratit të tij.

Ajo tha se onikoliza shpesh shkaktohet nga gjendjet e lëkurës si psoriasis, ekzemë ose infeksion i mykut të thonjve. Mund të shkaktohet gjithashtu nga ilaçe të tilla si antibiotikë tetraciklin, rrezet e diellit, problemet e tiroides.

Problemi gjithashtu mund të shfaqet kur thonjtë e xhelit zhvishen pa përdorur kimikate të përshtatshme të sallonit.

7-Sindroma e thonjve të verdhë
Sindroma e thonjve të verdhë është një çrregullim i rrallë që prek thonjtë e duarve dhe të këmbëve.

Sipas Healthline, personat që zhvillojnë këtë gjendje gjithashtu kanë probleme të sistemit të frymëmarrjes dhe limfës me ënjtje në pjesët e poshtme të trupit të tyre.

Dr Eisman tha që kjo sindromë mund të shihet si rritje e ngadaltë e thonjve, mbi lakim të thoit dhe mungesë e ndarjes së kutikulës dhe pllakës së thonjve. Ajo shton se pllaka e thonjve nuk është gjithmonë e verdhë, por mund të shkojë nga e verdha e zbehtë në portokalli.

“Fillimisht, disa thonj mund të preken, por përfundimisht, të njëzet thonjtë do të përfshihen,” tha ajo.

8-Trashje e thonjve.

Trashja e thonjve është një gjendje e thonjve që prek në mënyrë tipike të moshuarit.

Zakonisht paraqitet si një trashje dhe forcim i pllakës së thoit, me thoin e madh, zakonisht në formën e një dashi.

Ai është i shoqëruar me traumë, këpucë të përshtatshme, këmbëngulje, qarkullim periferik të dëmtuar siç është sëmundja vaskulare peroferale dhe dëmtimi i nervit”, tha Dr Eisman.

Ka raste kur gjendja mund të jetë një shenjë e Psoriasis.