MENU
klinika

"Receta e mamit"

Lazanja me kunguj, gjizë dhe salcë receta e duhur për familjen tuaj!

21.05.2020 - 15:39

INGREDIENTËT

 • Kripë
 • 1/2 petë lazanjash
 • 1 lugë çaji vaj ulliri
 • 2 thelpi hudher
 • 1 qepë të vogël
 • 1/2 lugë çaji qimnon
 • Salcë enchiladas
 • Domate e konservuar
 • 1/4 filxhan majdanoz
 • 1 djathë pikant
 • 2 kunguj jeshilë
 • Gjizë

UDHËZIMET

 1. Ngroheni furrën në 180 gradë.
 2. Në një tenxhere të madhe me ujë të valuar të kripur, gatuani petat e lazanjës sipas udhëzimeve të paketimit.
 3. Kullojini dhe u shtoni pak vaj ulliri për të parandaluar fërkimin mes tyre.
 4. Ndërkohë, në një tenxhere të madhe mbi nxehtësinë mesatare, ngrohni 1 lugë çaji vaj ulliri.
 5. Shtoni hudhër, qepë, qimnon,kripë dhe përzijini 3 deri në 4 minuta.
 6. Shtoni salcën enchilada, domate, majdanoz, dhe përzijini deri sa të ngrohen.
 7. Në një tavë të madhe shtroni një shtresë të hollë salcë, një shtresë të vetme të pastave të lazanjave, një shtresë piperi, një shtresë kungulli të njomë dhe një shtresë gjizë.
 8. Përsëritini sërish shtresat, mbulojini me petë dhe piqini, 15 minuta, pastaj rrisni temperaturën në 200 gradë.
 9. Piqini për 20 minuta, pastaj garnizojini me majdanoz dhe shërbejeni.