MENU
klinika

Paralajmëron agjensia e KB

RT/ Turizmi global përballet me rënien më të madhe të rekordeve

29.05.2020 - 08:45

Turizmi ndërkombëtar ka të ngjarë të zvogëlohet deri në 70 përqind këtë vit, ka parashikuar Organizata Botërore e Turizmit e Kombeve të Bashkuara (UNWTO). Kjo do ta bëjë atë rënien më të madhe të turizmit që kur filluan regjistrimet në vitet ’50.

Sekretari i Përgjithshëm i agjencisë së turizmit të KB, Zabab Pololikashvili i tha gazetës Handelsblatt se situata në sektorin e goditur nga koronavirusi mund të rrezikojë 110 milion vende pune në të gjithë botën. Ai shtoi se ndërsa udhëtimet ndërkombëtare do të pësojnë rënie të pashembullt, flukset turistike drejt zonave rurale mund të rriten, duke vendosur një prirje të re për disa vitet e ardhshme.

Rënia prej 70 përqind bazohet në supozimin se vendet do të fillojnë të hapin kufijtë e tyre në gusht. Ndërsa vendet evropiane po lehtësojnë bllokimet dhe po përgatiten të rihapin kufijtë për pushuesit këtë verë, vendet e tjera nuk janë të etur për të ndjekur padinë kur virusi ende nuk është plotësisht nën kontroll.

Ndërsa mund të kalojë ca kohë para se turizmi të kthehet në rrugën e duhur, shefi i agjencisë së KB sinjalizoi se mund të gëzojë shërim së shpejti.

Sektori i turizmit ka pësuar humbje masive për shkak të shpërthimit të koronavirusit, i cili ndaloi pothuajse të gjithë udhëtimin global. Ndërsa disa transportues ajror u ‘zhveshën’, të tjerët, së bashku me prodhuesit e aeroplanëve, pushuan me dhjetëra mijëra njerëz si pjesë e planeve të tyre për të shpëtuar kostot për të mbijetuar nga kriza. Sipas Këshillit Botëror të Udhëtimit dhe Turizmit (WTTC), industria e turizmit përbën 10.3 përqind të PBB-së globale dhe 330 milion punë në të gjithë botën.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN