MENU
klinika

Çfarë thonë analistët?

Kina do të derdhë miliarda në bursë…nga frika

02.02.2020 - 14:59

Kina do të hedhë një hua 150 miliardë juanë (22bn $; 16.3bn £) në ekonominë e saj të hënën për të ndihmuar në mbrojtjen e saj nga ndikimi i shpërthimit të koronavirusit. Banka qendrore e Kinës tha që masa do të sigurojë se ka likuiditet të mjaftueshëm në sistemin bankar dhe do të ndihmojë në sigurimin e një tregu të qëndrueshëm të monedhave.

Virusi deri më tani ka infektuar më shumë se 14,000 njerëz dhe ka marrë jetën 305 personave, duke shtuar një jashtë Kinës. Paratë do të vendosen kur tregjet e Kinës të rihapen të hënën. Kjo vjen pas një feste për të shënuar Vitin e Ri Lunar, u zgjat me shpresën për të zvogëluar përhapjen e virusit. Rregullatorët financiarë në vend kanë thënë se besojnë se ndikimi në ekonominë tashmë të ngadalësuar të Kinës do të jetë “afatshkurtër”.

Por analistët thonë se ndikimi i virusit, i cili ka lënë qytete të mëdha në izolim të plotë ose të pjesshme, mund të dëmtojë rritjen nëse vazhdon për një periudhë të zgjatur. Sektorët e udhëtimit dhe turizmit në Kinë kanë marrë tashmë një goditje në një pushim jashtëzakonisht të qetë të Festivalit të Pranverës, ndërsa kinematë u detyruan të afroheshin për të provuar të përmbajë virusin. Ndërkohë, shumë fabrika kanë pezulluar prodhimin ndërsa kompanitë kanë udhëzuar punonjësit që të punojnë nga shtëpia. Foxconn, Toyota, Starbucks, McDonald’s dhe Volkswagen janë vetëm disa nga gjigandët e korporatave që kanë ndalur operacionet ose daljet e mbyllura në të gjithë Kinën.

Ekonomia e ngadalësuar

Vendi pati rritje ekonomike prej 6.1% vitin e kaluar, më i ngadalshëm në rreth tre dekada, pjesërisht për shkak të luftës së saj të zgjatur tregtare me SHBA. Një marrëveshje e pjesshme tregtare për lehtësimin e tensioneve u godit në fillim të këtij muaji, por shumë tarifa mbeten në vend. Ekonomisti George Magnus, bashkëpunëtor në Qendrën e Kinës në Universitetin e Oksfordit, i tha BBC-së madhësinë e injeksionit të bankës qendrore reflektonte “shqetësimet e politikëbërësve për gjendjen e ekonomisë”.

“Pasojat e koronavirusit në ekonomi shënojnë më të fundit në një seri pengesash në ekonomi gjatë vitit të kaluar, duke përfshirë një pjesë të vogël të dështimeve bankare që ngjallin frikën e infektimit, duke detyruar bankën qendrore të bëhet gjithnjë e më bujare me sigurimin e likuiditetit në tregjet.”
Në total, banka qendrore do të injektojë 1.2 trilion juanë në sistemin financiar të hënën – shtesa më e madhe e vetme ditore në rekord. Pasi të përfshihen rezultatet e bankës, shifra neto do të jetë dukshëm më e ulët, megjithëse tha se mund të sigurojë më shumë para në dispozicion gjatë gjithë javës.

Banka qendrore e Kinës ka njoftuar masa të tjera ekonomike përballë një thellësie të epidemisë së koronavirusit, duke përfshirë ofrimin e bankave me 300 miliardë juanë për t’u dhënë hua kompanive të prekura. Autoritetet gjithashtu kanë relaksuar tarifat për mallrat e importuara për përdorim në luftën kundër viruseve – përfshirë ato nga SHBA.

Investitorët po përpiqen për paqëndrueshmëri kur tregjet kineze rihapen të hënën. Tregjet e aksioneve, valutave dhe bonove të vendit janë mbyllur të gjitha që nga 23 janari dhe do të rihapeshin të Premten e kaluar. Tregjet globale janë përshkuar nga epidemia, me S&P 500 të SHBA që shënuan javën e saj më të keqe nga tetori i 2019.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga BBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ç'po ndodh me naftën?

Coronavirus/ Bie kërkesa globale