MENU
klinika

Mundësitë për t'u rizgjedhur president

Trump kërkon të ndëshkojë Kinën por…

22.05.2020 - 16:47

Administrata Trump po kërkon mënyra për të ndëshkuar Kinën pa djegur mundësitë e presidentit Donald Trump për një mandat të dytë.

Bërja e kësaj në një mënyrë që nuk përkeqëson një ekonomi tashmë me problem të SHBA nuk do të jetë e lehtë. Ndërsa masat më të ashpra si rritja e sanksioneve dhe tarifave po diskutohen, zyrtarët e administratës po shqyrtojnë gjithashtu opsione të tilla si një goditjeje ndaj kompanive 5G të Kinës, si dhe veprime të ndryshme politike që synojnë ndëshkimin e Pekinit.

Trump tashmë duhet të merret me faktin se marrëveshja e tij tregtare e nënshkrimit me Kinën është e dobët. Javë pas zbatimit zyrtar të Fazës Një të marrëveshjes, ritmi i blerjeve kineze të mallrave amerikane ka ngritur pyetje nëse lufta tregtare 18-mujore e Trump ishte me vlerë.

“Marrëveshja ishte gjithnjë një marrëveshje politike “, tha Chad Bown, një anëtar në Institutin Peterson për Ekonominë Ndërkombëtare.

Trump vazhdimisht e ka akuzuar vazhdimisht Kinën për dështimin e saj për të vepruar më shpejt dhe paralajmëruar botën për përhapjen e virusit, i cili tani ka vrarë më shumë se 329,000 njerëz globalisht.

Nëpër Uashington, ekziston një marrëveshje e përgjithshme se diçka duhet të bëhet për Kinën, por këtu përfundon uniteti.

Dinamika e zgjedhjejeve presidenciale, së bashku me mosmarrëveshjet e brendshme se sa larg duhet të shkojë SHBA për të ndëshkuar Kinën, ka të ngjarë të kufizojë fushën e ndonjë marrëveshjeje dypalëshe.

Të mërkurën, Senati miratoi legjislacionin që do të shkatërronte kompanitë kineze që tregtonin në bursat amerikane.

“Unë nuk mendoj se ka një person në të gjithë vendin që beson se koronavirusi ishte faji i Trumpit,” tha senatori i Dakotës së Veriut, Kevin Cramer, një aleat besnik i Presidentit.

Ndërkohë, administrate i ka përqendruar përpjekjet e saj në masa që mund të dërgonin një mesazh në Kinë pa pasur një ndikim në ekonominë amerikane, duke përfshirë sanksione të lidhura me sigurinë kombëtare dhe një goditje të mëtejshme në rrjetet 5G të Kinës.

Pakënaqësia ndaj Kinës po rritet, madje në mesin e disa prej këshilltarëve të Trump, të cilët janë të prirur për të mbështetur idenë e lidhjeve ekonomike me Kinën.

Tarifat amerikane rritin kostot për kompanitë amerikane që importojnë mallra kineze.

Përveç zgjedhjeve, tani mund të mos jetë koha e duhur që SHBA të përgjigjet. Republikanët janë të vetëdijshëm për këtë, dhe kjo është arsyeja pse ata ende nuk duhet të kërkojnë një projekt-ligj për reformat ose për të ndëshkuar Kinën për përgjigjen e saj ndaj koronavirusit.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Reagon Shtëpia e Bardhë për koronavirusin

“Media bën panik për të dëmtuar Trumpin”

Informacionet nga shërbimet sekrete

A është Kina fajtore për koronavirusin?

Më shumë falimentime se vrasje...

“Nuk është krizë shëndetësore, por ekonomike”