Kategoria e Parë

Kastrioti thuajse ngjitet, Apolonia fiton me polemika

20.06.2020 - 18:17

Ekipi i Kastriotit të Krujës thuajse është ngjitur në Superligë. Në grupin A, Kastrioti fitoi minimalisht 1-0 ndaj Besëlidhjes duke e cuar diferëncën në 12 pikë pikërisht ndaj lezhjanëve. Sërish është Çela që u jep 3 pikë krutanëve.

Surprizon Korabi 0-1 në Shijak, por fitorja më e bujshme ishte e ajo e Dinamos ndaj ekipit koplikas në shifrat 0-3. Blutë e Tiranës largojnë rrezikun momentalisht të rënies nga Kategoria e Parë.

Në Grupin B, është mbyllur mes polemikave ndeshja mes Apolonisë dhe Pogradecit, e cila u fitua nga fierakët 1-0, e vlefshme për “play-off” në grupin B. Ndeshja nisi menjëherë me raste opër të dyja ekipet, me Pogradecin që shënoi, por arbitri e anuloi për goditje dënimi në zonë.

Edhe pas këtij momenti kishte raste të tjera, por ishte Ymeraj që shënoi në minutën e 44’, duke i dhënë avantazhin fierakëve. Pjesën e dytë, ishte pikërisht Ymeraj që doli me të kuq, por Pogradeci nuk ia doli, ndonëse ishte gjithë pjesën e dytë me i lojtar më shumë.