MENU
klinika

Ja çfarë bëhet shkak

‘New York Times’: BE mund të ndalojë hyrjen e udhëtarëve amerikanë

25.06.2020 - 07:42

Zyrtarët e Bashkimit Evropian janë ende ne debate lidhur me dakordesine e nje vendimi se cilet do te kene mundesi te vizitojne unionin, që nga 1 korriku bazuar në mënyrën se si vendet e origjinës po veprojne me rastet e reja te shfaqjes se koronavirusit. Amerikanët, deri më tani, janë të përjashtuar, sipas te dhenave qe raporton New York Times.

Vendet e Bashkimit Evropian që nxitojnë të rigjallërojnë ekonomitë e tyre dhe të rihapin kufijtë e tyre pas disa muajsh kufizimesh të koronavirusit janë të përgatitur për të bllokuar hyrjen e amerikanëve, sepse Shtetet e Bashkuara nuk kanë arritur të kontrollojnë pandemine, sipas draft listave të udhëtarëve cilesuar si te pranueshëm qe ka pare New York Times.

Kjo perspektivë, është një goditje e fortë për prestigjin amerikan në botë dhe një kundërshtim i trajtimit të virusit nga Presidenti Trump, nderkohe qe ne SHBA numerohen me shume se 2.3 milion raste dhe 120,000 vdekje, më shumë se çdo vend tjetër.

Kombet Evropiane aktualisht janë duke kërkuar dy lista të mundshme të vizitorëve të pranueshëm, bazuar në mënyrën se si vendet po largohen nga pandemia e koronavirusit. Të dy listat përfshijnë Kinën, si dhe vendet në zhvillim si Uganda, Kuba dhe Vietnami. Të dy gjithashtu përjashtojnë Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera që u vlerësuan si shumë të rrezikshme për shkak të përhapjes së virusit.

Udhëtarët nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa tjetër e botës tashmë ishin përjashtuar nga vizita në Bashkimin Evropian – me disa përjashtime kryesisht për riatdhesime ose “udhëtim thelbësor” – që nga mesi i marsit. Por një vendim i fundit për rihapjen e kufijve pritet në fillim të javës tjetër, para se blloku të rihapet në 1 korrik.

Një ndalim i amerikanëve nga Brukseli reflekton pjesërisht modelin e zhvendosjes së pandemisë. Në mars, kur Evropa ishte epiqendra, Trump zemëroi udhëheqësit evropianë kur ai ndaloi qytetarët nga shumica e vendeve të Bashkimit Evropian të udhëtojnë në Amerikë. Trump e justifikoi masën si të nevojshme për të mbrojtur Shtetet e Bashkuara, të cilat në atë kohë kishin afro 1100 raste koronavirus dhe 38 vdekje.

Në fund të majit dhe fillim të qershorit, Trump tha se Evropa po “përparonte” dhe la të kuptohet se së shpejti do të hiqen disa kufizime, por asgjë nuk ka ndodhur që nga atëherë.

Sot, Evropa ka frenuar kryesisht shpërthimin, madje ndërsa Shtetet e Bashkuara kane shenuar rritje te frikshme te rasteve.

Ndalimi i udhëtarëve amerikanë nga hyrja në Bashkimin Evropian do të ketë pasoja të konsiderueshme ekonomike, kulturore dhe gjeopolitike. Miliona turistë amerikanë vizitojnë Evropën çdo verë. Udhëtimi në biznes është i zakonshëm, duke pasur parasysh lidhjet e mëdha ekonomike midis Shteteve të Bashkuara dhe BE.

Megjithë ndërprerjet e shkaktuara nga një ndalim i tillë, zyrtarët evropianë të përfshirë në bisedime thanë se ishte e pamundur të bëhej një përjashtim për Shtetet e Bashkuara. Ata thanë që kriteret për krijimin e listës së vendeve të pranueshme ishin mbajtur qëllimisht më shumë shkencore dhe jopolitikë.

Presidenti Trump, si dhe homologët e tij rusë dhe brazilianë, Vladimir V. Putin dhe Jair Bolsonaro, kane ndjekur atë që kritikët e quajnë një rrugë të krahasueshme në përgjigjen e tyre pandemike që i lë të tre vendet ne shifra shume te larta te infeksioneve dhe vdekjeve; ata ishin zhgënjyes në fillim të krizes, e ngadaltë për t’iu përgjigjur këshillave shkencore, pasi pjesë të tjera të botës, veçanërisht në Evropë dhe Azi, po ngadalë po arrinin t’i kontrollonin shpërthimet.

Vendet në draft listat e BE-së janë përzgjedhur si të sigurta bazuar në një kombinim të kritereve epidemiologjike. Pika kryesore është numri mesatar i infeksioneve të reja në BE – gjatë 14 ditëve të kaluara – për 100,000 njerëz, i cili aktualisht është 16 për bllokun. Numri i krahasueshëm për Shtetet e Bashkuara është 107, ndërsa Brazili është 190 dhe Rusia 80, sipas një baze të dhënash qe i referohet Times.

Pasi diplomatët bien dakord për një listë përfundimtare, ai do të paraqitet si një rekomandim në fillim të javës tjetër para 1 korrikut.

BE nuk mund të detyrojë anëtarët ta miratojnë atë, por zyrtarët evropianë paralajmërojnë se dështimi i ndonjë prej 27 anëtarëve të mos i përmbahet këtij mundi të çojë në rivendosjen e kufijve brenda bllokut.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Nuk do të na mbarojnë makaronat!"

A do të vuajë Europa një krize urie?

Pas lehtësimit të masave kufizuese

Europa po krijon ‘flluskën e parë të udhëtimit’