MENU
klinika

1 i vdekur dhe dhjetëra të plagosur nga përplasjet

Në mes të demostratave, liderja e opozitës braktis Bjellorusinë

11.08.2020 - 17:10

Në Minsk të Bjellorusisë u shënua nata e dytë e protestave masive të cilat nisën pas zgjedhjeve shumë të diskutueshme të së dielës. Gjatë përleshjes me protestuesit policia përdori gaz lotsjellës dhe plumba gome.

Zyrtarët thonë se nga përplasja me policinë ka mbetur i vdekur një demostrues, të cilit i shpërtheu sasi eksplozivi në dorë duke shënuar viktimën e parë që nga fillimi i protestave. Gjithashtu bëhet me dije se janë plagosur dhjetëra demostrues. Në zgjedhjet e së dielës, presidenti autokratik Alexander Lukashenko fitoi 80% të votave. Rivalja e tij kryesore Svetlana Tikhanovskaya nuk e pranoi rezultatin duke pretenduar se ajo është fituesja e vërtetë e zgjedhjeve. Mungesa e komisionerëve dhe vëzhguesve ka ngritur dyshime të forta për zgjedhjet në Bjellorusi, ku pretendohet për një manipulim të gjerë të votave.

Ndërkaq mes gjithe trazirve që po ndodhin ne Bjellorusi, liderja e opozitës , Svetlana Tikhanouskaya, ka udhëtuar në Lituani dhe është e sigurt, tha ministri i Jashtëm i Lituanisë, Linas Linkevicius, në një postim në Twitter të martën. Tikhanouskaya doli si rivalja kryesore e Alyaksandr Lukashenka në zgjedhjet presidenciale të së dielës.

Ekipi i saj nuk ishte në gjendje të kontaktonte me të në telefon të hënën, pasi ajo u largua nga ndërtesa e komisionit zgjedhor. Më herët ajo u tha gazetarëve se jo Lukashenka por ajo i ka fituar zgjedhjet. Të paktën një person u vra, dhjetëra u plagosën, dhe më shumë se njëqind demonstrues u arrestuan të dielën në mbrëmje dhe herët të hënën në mëngjes, gjatë trazirave në rrugët e Minskut dhe qyteteve të tjera në Bjellorusi.

Autoritetet shtetërore e kanë akuzuar burrin e Tikhanovskayas, Syarhey Tsikhanouski, për bashkëpunim me mercenarët rusë, për të shkaktuar trazira përpara zgjedhjeve. Tikhanovskaya i ka hedhur poshtë akuzat. Presidentja e Komisionit Evropian Ursula van der Leyen ka dënuar dhunën kundër protestuesve në qytetet Bjelloruse. Lukashenka është në krye të Bjellorusisë që nga viti 1994.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rusia po kërkon ta pushtojë?

Bjellorusia, Krimeja e ardhshme?