MENU
klinika

Video/ Populli i Libanit i gjithë në rrugë

Pas dorëheqjes së qeverisë, po i vjen radha Presidentit

11.08.2020 - 17:42

Edhe sot në Bejrut u mblodhën mijëra protestues, të cilët kanë shprehur pakënaqësinë e tyre për shkak të një shpërthimi shkatërrues javën e kaluar që ka vrarë më shumë se 200 njerëz.

Nën presionin e publikut, qeveria libaneze dha dorëheqjen dje, dhe protestuesit po kërkojnë dorëheqjen e presidentit Michel Aoun.

Protestat antiqeveritare në Liban filluan vetëm disa ditë pas shpërthimit, dhe tashmë ditën e parë, qindra u plagosën, ndërsa një oficer policie u vra.