MENU
klinika

Nga The Washington Post

Biden mund të jetë më i ashpër seç prisnim!

18.12.2020 - 07:57

Vendimi i Presidentit të zgjedhur Joe Biden për të bërë fushatë në Xhorxhia për dy kandidatë të Senatit Demokrat që përballen me zgjedhjet e balotazhit muajin e ardhshëm është një marrëveshje më e rëndësishme nga sa mund të mendoni.

Kjo duke marrë parasysh atë që një tjetër president i zgjedhur nuk zgjodhi të bënte 12 vjet më parë.

Në vitin 2008, senatori aktual republikan i Xhorxhias, Saxby Chambliss u detyrua në një balotazh nga legjislatori veteran i shtetit demokrat Jim Martin. Në raundin e parë, Chambliss siguroi 49.8 përqind ndaj 46.8 përqind të Martin. Por, pavarësisht nga afërsia e garës, Demokrati më i popullarizuar i kombit vendosi të mos kandidonte në jug.

Dhe kur erdhi balotazhi, Chambliss shkoi drejt fitores, 57 përqind në 43 përqind.

Midis zgjedhjeve të përgjithshme dhe balotazhit, pjesëmarrja ra, nga 3.75 milion vota në pak më pak se 2.14 milion.

Vërtetë, vizita e Biden këtë javë në emër të Rev. Raphael Warnock dhe Jon Ossoff pasqyroi ndryshimet.

Demokratët tashmë gëzuan një shumicë solide në Senat pas zgjedhjeve 12 vjet më parë.

Këtë vit, ata kanë nevojë për të fituar të dy garat e Xhorxhias për të arritur në 50 vende dhe për të kontrolluar Senatin, falë votës së Zëvendës Presidentes së zgjedhur Kamala Harris për barazimin.

Por duke bërë fushatë, Biden po sinjalizon gjithashtu se sado e fortë të jetë dashuria e tij për një politikë më të vjetër, më pak të polarizuar, ai e kupton që nuk janë më vitet 1970 ose 2008.

Radikalizimi i Partisë Republikane është një fakt që ai po pranon.

Kështu, ai nuk pengoi përpjekjet e Presidentit Trump dhe aleatëve të tij GOP për të diskredituar rezultatin e zgjedhjeve të këtij viti.

Ai e quajti atë “një sulm të paparë ndaj demokracisë sonë” që “refuzoi të respektojë vullnetin e njerëzve, refuzoi të respektojë shtetin e ligjit dhe refuzoi të nderonte Kushtetutën tonë”.

Biden qëndroi në këtë temë gjatë ritmit të fushatës së tij të së martës, duke vënë në dukje mbështetjen e Senatorëve Republikanë në detyrë.

Dhe sa më gjatë që marrëzitë e Trump të vazhdojnë, aq më lehtë do të jetë për Biden të mbajë të bashkuar demokratët.

Nuk është çudi që Udhëheqësi i Shumicës së Senatit Mitch McConnell (R-Kynë fund i tha partisë së tij të Martën se është koha për të lëvizur përpara. Nëse Obama kaloi në Gjeorgji 12 vjet më parë, kjo ishte pjesërisht sepse rreziqet për pozicionin e tij politik ishin më të larta.

Biden ka nevojë për një Senat miqësor për të vazhduar operacionin e shpëtimit vitin e ardhshëm.

Duke i kushtuar vëmendje të madhe mënyrës se si Trump dhe McConnell i qasen politikës, Biden duket se ka mësuar diçka të rëndësishme: Goditja e fshehtë është mënyra e vetme për të tërhequr vëmendjen e Partisë aktuale Republikane.

Të kërkosh bukur nuk do ta shkurtojë atë në 2021.