MENU
klinika

Analiza

Trump është ende “i nënshtruar” ndaj Putinit!

19.12.2020 - 08:50

Në fillim të shtatorit, pasi lideri rus i opozitës dhe aktivisti anti-korrupsion Alexei Navalny u helmua, udhëheqësit perëndimorë si Boris Johnson dhe Angela Merkel kërkuan shpjegime nga qeveria e Rusisë.

Presidenti Trump u tha gazetarëve se ai nuk e kishte vendosur ende se kush ishte përgjegjës. “Pra, nuk e di saktësisht se çfarë ka ndodhur. Unë mendoj se është tragjike. Është e tmerrshme. Nuk duhet të ndodhë. Ende nuk kemi pasur ndonjë provë, por do t’i hedhim një sy.”

Dy javë e gjysmë më vonë, një reporter e pyeti përsëri. “Ahh, ne do të flasim për këtë në një kohë tjetër”, u përgjigj Trump. Koha tjetër nuk ka ardhur. Tre muaj më vonë, kjo mbetet fjala e fundit e Trump për këtë çështje.

Ekziston një debat i mprehtë i vazhdueshëm mbi atë se çfarë lloj përgjigje meriton operacioni i hakimit i Rusisë.

Disa anëtarë të Kongresit e krahasuan atë me një akt lufte, ose të paktën diçka të afërt. Megjithatë, Trump nuk ka thënë asgjë. Ai e ka përmendur Rusinë disa herë që kur u dha lajmi për operacionin e saj masiv, por vetëm në kontekstin e ankesave për “mashtrimin e Rusisë”.

Trump, me fjalë të tjera, është duke injoruar sjelljen e pahijshme ruse.

Në vitin 2017 ai u mburr se ai kishte diskutuar formimin e një njësie të përbashkët të sigurisë kibernetike me Putin, vetë personi që po përpiqet të depërtojë në sigurinë kibernetike amerikane:

Në mënyrë të pabesueshme, të dy burrat diskutuan idenë absurde përsëri vitin e ardhshëm, në samitin e Helsinkit ku Trump u shfaq gati i mërzitur. Ndalimi i hakerave rusë mund të jetë i vështirë, por është shumë më e vështirë nëse presidenti beson se ata janë miqtë e tij.

US President Donald Trump (R) looks at Russia’s President Vladimir Putin as they take their places for a family photo, during the G20 Leaders’ Summit in Buenos Aires, on November 30, 2018. – Global leaders gather in the Argentine capital for a two-day G20 summit beginning on Friday likely to be dominated by simmering international tensions over trade. (Photo by Alexander NEMENOV / AFP) (Photo credit should read ALEXANDER NEMENOV/AFP/Getty Images)

Është bërë e zakonshme për Trump dhe ndihmësit e tij të këmbëngulin që ai vepron siç duhet për sa i përket Rusisë.

Sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Kayleigh McEnany tha, “Askush nuk ka qenë më i ashpër ndaj qeverisë ruse se ky president.” Robert O’Brien, këshilltari i sigurisë kombëtare, shkroi, “Asnjë president që kur Reagan nuk ka treguar vendosmëri të tillë ndaj Moskës”.

Kjo është false. Por fakti që Trump është figura më pro-ruse në administratën Trump është përcaktimi i problemit.

Trump është i rrethuar nga mbështetës, interesi i të cilëve në çështjen e Rusisë është plotësisht partiak.

Ata do të dëshironin që ai të bënte një deklaratë të fuqishme kundër disa prej akteve të dhunës së brendshme ose sulmeve agresive të Putinit.

Që Trump nuk mund ta bëjë këtë na tregon shumë.