MENU
klinika

Analiza

A do të tregohej Biden më i ashpër me Rusinë?

20.10.2020 - 12:25

Pavarësisht disa sanksioneve të ashpra dhe kritikave edhe më të ashpra, Rusia nuk ka kryesuar përparësitë e politikës së jashtme të Amerikës nën Presidentin Donald Trump, i cili duket se ka një marrëdhënie të mirë me  homologun e tij Vladimir Putin.

Sidoqoftë, kjo mund të ndryshojë e gjitha nëse Joe Biden fiton zgjedhjet e 3 nëntorit, sipas ekspertëve, të cilët po vlerësojnë implikimet e një presidence Biden në marrëdhëniet SHBA-Rusi.

Të paktën, analistët presin që një fitore për Biden do të rrisë tensionet midis Uashingtonit dhe Moskës dhe do të rrisë mundësinë e sanksioneve të reja ndaj Rusisë.

Vendi tashmë po operon nën sanksione ndërkombëtare në disa sektorë kryesorë dhe zyrtarë rusë pranë Putinit, për veprime duke përfshirë aneksimin e tij të Krimesë nga Ukraina në 2014, ndërhyrje në zgjedhjet e SHBA në 2016 dhe  një sulm në Mbretërinë e Bashkuar në 2018.

Andrius Tursa, këshilltar i Evropës Qendrore dhe Lindore në Teneo Intelligence, tha se një fitore për Biden do të përmirësonte lidhjet transatlantike midis SHBA dhe Evropës dhe do të shihte “një angazhim të ripërtërirë të SHBA për NATO” që do të mirëpritet nga Evropa.

Sidoqoftë ai gjithashtu tha se një rezultat i tillë do të nënkuptojë “kryesisht dobësi për Rusinë”, duke përmendur një histori të kohëve të fundit të mosbesimit të ndërsjellë dhe marrëdhënieve të ashpra midis Kremlinit dhe Demokratëve të SHBA.

“Në përgjithësi, një presidencë e mundshme e Biden do të ishte negative për Moskën dhe ka të ngjarë të çojë në një përkeqësim të mëtejshëm të marrëdhënieve dypalëshe, si nga ana retorike ashtu edhe nga përmbajtja. Kandidati i Partisë Demokratike ka mbajtur gjatë një qëndrim të ashpër ndaj administratës së Presidentit Vladimir Putin, ”tha Tursa të Premten.

Një zgjidhje domethënëse e konfliktit mbi Krime dhe në rajonin Donbass në Ukrainën lindore (ku ka dy rajone pro-ruse që e shpallën veten republika) ende i shmanget Moskës dhe Kievit, pavarësisht përpjekjeve të Gjermanisë dhe Francës për të ndërmjetësuar një zgjidhje të qëndrueshme.

“Moska vështirë se mund të presë ndonjë lehtësim domethënës të sanksioneve”, dhe se një presidencë e mundshme e Biden mund të çojë në zbatimin më të rreptë të masave ekzistuese.

Rreziku i sanksioneve të reja mund të rritet gjithashtu, tha ai, duke pasur parasysh akuzat e ndërhyrjes ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Çdo sanksion i ri ndaj Rusisë nuk ka gjasa të vendoset menjëherë,  sipas Timothy Ash, strateg i lartë i tregjeve në zhvillim në Bluebay Asset Management.

“Unë mendoj se ata kandidatë nuk do të duan  sanksione. Ata do të dëshirojnë të jenë shumë proporcionalë dhe logjikë në qasje, “tha ai.

Ai tha se të dy palët, nën një presidencë të Biden, do të duhet të “mësojnë se ku mund të tolerojnë njëri-tjetrin. ”

Kontrolli i armëve është një fushë që të dy vëzhguesit e Rusisë besojnë se mund të jetë një pikë me interes reciprok.

Biden ka thënë në 2019 që ai do të dëshironte të shihte një shtrirje të traktatit të madh të reduktimit të armëve bërthamore SHBA-Rusi, i njohur si Traktati i Ri i Reduktimit të Armëve Strategjike, ose zbatimin diçka të ngjashme.

“Bazuar në deklaratat e fundit nga të dy palët, negociatat mbi një Traktat të ri të Reduktimit të Armëve Strategjike (START) është një fushë ku mund të pritet përparim nëse Biden zgjidhet,” tha Tursa e Teneo. “Sidoqoftë, afati kohor do të ishte jashtëzakonisht sfidues pasi traktati aktual skadon më 5 shkurt 2021.”

Përkthyer dhe përshtatur nga CNBC/ konica.al