MENU
klinika

E zbulojnë ekspertët francezë

A të mbrojnë nga koronavirusi i ri maskat e bëra në shtëpi?

21.01.2021 - 08:52

Ekspertët francezë të shëndetësisë i kanë këshilluar njerëzit, që të mos mbajnë maska të bëra vetë në shtëpi. Kjo pasi sipas tyre, ato ofrojnë më pak mbrojtje ndaj varianteve të reja të koronavirusit që janë edhe ngjitëse.

Komiteti i shkencëtarëve, që i raporton qeverisë franceze, thotë se maskat e kategorisë së dytë ka gjasa që të mos e ndalojnë përhapjen e variantit “anglez’ të koronavirusit, apo varianteve të tjera nga Brazili dhe Afrika e Jugut.

Kjo këshillë e ekspertëve, që i është paraqitur ministrave të hënën por nuk është publikuar ende, sugjeron po ashtu që distanca sociale nga 1 të mbahet në dy metër.

“Maskat me material të kategorisë së dytë filtrojnë vetëm 70 për qind, ndërsa maskat e kategorisë së parë, siç janë ato kirurgjikale, mund të mbrojnë deri në 95 për qind nëse mbahen siç duhet. Ndërsa ky varianti përhapet më shpejt, është e logjikshme që të përdoren maska me më shumë mbrojtje,” thotë Daniel Camus, nga Instituti Pasteur në Lille.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNProvoni këtë pije me bazë mollësh!

Si të qetësoni djegiet e stomakut në kushte shtëpie?

Zbulo një anë të fshehur të personalitetit

Cili prej këtyre artikujve nuk mungon në çantën tënde?

Sekreti i dobësimit paska qënë fare i thjeshtë!

Eskpertët tregojnë çfarë duhet të bëni për të rënë nga pesha

Mësoni këto manovra për flokë me volum!

Çfarë gabimesh bëjmë kur përdorim tharësen e flokëve?

Një nga shqetësimet më të sikletshme në shtatzëni

Çfarë është sindroma e tunelit të kyçit të dorës?